15.9 C

Το ‘πε, το ‘πε ο Γεωργέας!

Ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης γράφει για τον ισοπεδωτικό Ολυμπιακό και... θυμάται την ατάκα του πανέξυπνου Νίκου Γεωργέα

Έχουμε και λέμε!

Δεκαέξι (16) νίκες σε 19 αγώνες της Super League. Πρωτοπόρος, αήττητος (16-3-0), χαλύβδινος, απροσπέλαστος, ακαταμάχητος, νικητής, Πρωταθλητής. Απλά, ο Ολυμπιακός.

Γκολ 48-7. Με μόλις 3 πέναλτι, το ένα εξ αυτών χαμένο.

Δέκα (10) νίκες στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σε ισάριθμα ματς με γκολ 28-2!

Πέντε (5) νίκες περισσότερες από την ΑΕΚ.

Έξι (6) νίκες περισσότερες από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Στο +12 από τη δεύτερη καλύτερη ομάδα του Πρωταθλήματος. Τον Άρη, που έχει τέσσερις (4) λιγότερες νίκες. Ο Θρύλος, βέβαια, έχει σκοράρει τα διπλάσια γκολ.

Στο +14 από την 3η της κατάταξης, ΑΕΚ.

Στο +15 από τον 4ο της βαθμολογίας, ΠΑΟΚ.

Στο +17 από τον 5ο, ταλαίπωρο, Παναθηναϊκό.

Με 18 γκολ περισσότερα από την ΑΕΚ.

Με 16 γκολ περισσότερα από τον ΠΑΟΚ.

Με 26 γκολ περισσότερα από τον Παναθηναϊκό.

Με μακράν την καλύτερη άμυνα του Πρωταθλήματος. Με 12 clean sheets σε 19 αναμετρήσεις.

Με +41 διαφορά τερμάτων! Ο Άρης έχει +13, η ΑΕΚ +9, ο ΠΑΟΚ +14 και ο Παναθηναϊκός +10.

Και, όμως, ο Ολυμπιακός αμφισβητείται για μία κακή διαιτησία στο Περιστέρι. Κακή διαιτησία και για τις δύο πλευρές. Η προπαγάνδα, όμως,«λέει» το «ποίημα» μονόπλευρα. Όπως πάντα. Για όλους έχει ο Θρύλος και ο Ελ Αραμπί. Κανένας δεν μένει ατιμώρητος.

Η τιμωρία για όλους τους «βλάσφημους» έρχεται στο γήπεδο γιατί του Πέδρο Μαρτίνς την ομαδάρα, τη λένε Ολυμπιακάρα! Είναι κρίμα, πραγματικά, για τον Ολυμπιακό της Ελλάδας και της Ευρώπης να παίζει σε άδειο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και σε άδεια γήπεδα γενικότερα λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού. Ειλικρινά, ανυπομονώ για το πρώτο ματς στο ομορφότερο και καλύτερο γήπεδο της Ελλάδας, όταν επιστρέψουμε ξανά στην κανονικότητα. Θα «πλημμυρίσουμε» από δάκρυα χαράς και υπερηφάνειας.

Τον Ολυμπιακό, δεν θα τον προκαλείς. Δεν θα τολμάς να μιλάς για «ισοπέδωση» στην Τούμπα με «μισή» κλασική ευκαιρία για γκολ. Απορώ πώς δεν έχουν μάθει ακόμα ύστερα από 96 χρόνια ιστορίας. Στον Ολυμπιακό, δεν θα βγάζεις γλώσσα. Για στην… κόβει χωρίς να το καταλάβεις. Ο Πάμπλο Γκαρσία και οι όμοιοί του έχουν μάθει μόνο να προκαλούν, αλλά παίρνουν τις απαντήσεις τους εκεί που πρέπει. Όταν είσαι κατώτερος σε όλα, πρέπει να πηγαίνεις «λάου-λάου». Να μην προκαλείς και να προσπαθείς να αιφνιδιάσεις τον αντίπαλο πάνω στο χορτάρι και μόνο. Όχι στα λόγια, λόγια, λόγια… To θεριό του ελληνικού ποδοσφαίρου δεν το προκαλείς και δεν το τσιγκλάς ποτέ.

Αυτή, λοιπόν, και αν ήταν «ισοπέδωση»! Με τον παικταρά Ελ Αραμπί να κάνει για μία ακόμα φορά θραύση, ανοίγοντας το δρόμο της νίκης με ένα από τα ξεχωριστά τελειώματά του και να συμμετέχει και στα άλλα δύο γκολ, δίνοντας και μία ασίστ. Ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητά του και στα δύο ημίχρονα. Μετά τα πρώτα 10-15 λεπτά, όπου έμοιαζε κάπως να αιφνιδιάστηκε από την πίεση ψηλά του αντιπάλου, ανέλαβε τα ηνία και τον απόλυτο έλεγχο.

Ο ΠΑΟΚ είχε δύο πολύ καλές στιγμές στο ματς, μία σε κάθε ημίχρονο (μία με τον Τζόλη και μία με τον Ουάρντα), αλλά ο Σα έκανε τη δουλειά του. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση. Πέτυχαν τρία γκολ, είχαν τρία δοκάρια, ενώ το 4-3-3 λειτούργησε υποδειγματικά. Ο Μπουχαλάκης έχει επανέλθει σε υψηλό επίπεδο απόδοσης, πραγματοποίησε την 4η ασίστ του στο φετινό Πρωτάθλημα (ατομικό ρεκόρ) με μία έξοχη «λόμπα» στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ενώ ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε την κίνηση-«ματ» στο 73′.

Όπως φάνηκε ξεκάθαρα, είχε δουλέψει το παιχνίδι για όλες τις καταστάσεις και ήξερε πότε και πού έπρεπε να «χτυπήσει». Βασικά, γνώριζε πότε έπρεπε να κάνει τι… Από τη στιγμή που το πρώτο γκολ δεν σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο (σε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες) και οι νταμπλούχοι Ελλάδας σκόραραν στην πρώτη τους καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή του Πρωταθλήματος, ο Πορτογάλος προπονητής έδωσε την μπάλα στον ΠΑΟΚ αμέσως μετά το 1-0 και για 15-20 λεπτά, αποφασίζοντας να κρατήσει δυνάμεις για την ομάδα του προκειμένου να είναι «φρέσκια» στο φινάλε της αναμέτρησης.

Με την είσοδο του Βρουσάι στο 73′, ο Ολυμπιακός έβαλε στο ματς έναν ταχύτατο παίκτη, ιδανικό για τη μορφή που είχε πάρει ο αγώνας στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Μάριος για να πιέσει στο χώρο του κέντρου και να κλέψει την μπάλα, δίνοντας την ώθηση για την αντεπίθεση. Ο Ελ Αραμπί παρέσυρε τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ (Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον) και «σέρβιρε» το γκολ στον Καμαρά. Ο Μαροκινός επιθετικός θα είχε και δεύτερη ασίστ εκτός από το 15ο φετινό γκολ του στο Πρωτάθλημα, αν ο Βρουσάι σκόραρε σε πρώτο χρόνο και όχι στην επαναφορά μετά το δοκάρι. Χαλάλι, το αποτέλεσμα μετράει!

Όπως είπε και ο Μαρτίνς, κανένα Πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει. Απομένουν ακόμα 17 αγώνες και απαιτείται σοβαρότητα και συγκέντρωση μέχρι το τέλος. Ο Ολυμπιακός πάντα θα έχει στόχους. Το αήττητο, τη μεγαλύτερη βαθμολογική διαφορά, τη διεύρυνση ακόμα περισσότερο των γκολ και των ρεκόρ του.

Και κάτι για κλείσιμο… Να ρίξουν οι διοικήσεις τους χρήματα και να κάνουν τις ομάδες τους καλύτερες. Ο Ολυμπιακός έχει τους ποιοτικότερους παίκτες σε όλες τις γραμμές και τους ακριβοπληρώνει για τέτοιες βραδιές και νίκες. Ας ενισχύσουν τις ομάδες τους, μήπως μπορέσουν και σταθούν απέναντι τον Γίγαντα της Ελλάδας και να ανταγωνιστούν τον κορυφαίο ελληνικό σύλλογο.

ΥΓ: Ο πανέξυπνος Νίκος Γεωργέας «έσπασε την ομερτά» και το είπε πρώτος! «Δεν γίνεται ένα ματς να έρθει 3-0 χωρίς να είναι πιασμένοι και οι μεν και οι δε…». Φιλόσοφος ο Νικόλας ο Γεωργέας! Εν αναμονή, λοιπόν, άμεσων καταγγελιών για τις δύο «τριάρες» που έφαγαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μέσα σε 25 ημέρες στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»! Ειδικά, το «τρίμπαλο» επί του ΠΑΟΚ είναι πιο «ύποπτο» γιατί και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα σε διάστημα 39 λεπτών! Ρε, δεν θα μας τρελάνετε εσείς! Εμείς θα σας τρελάνουμε!