20.9 C

Το σήκωσε η Φλαμένγκο 38 χρόνια μετά με ασύλληπτο Γκαμπιγκόλ!

Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν το πώς κρίθηκε ο τελικός του Κόπα Λιμπερταδόρες στη Λίμα ανάμεσα σε Φλαμένγκο και Ρίβερ Πλέιτ. Οι Αργεντίνοι βρίσκονταν λίγα λεπτά πριν από την κατάκτηση του δεύτερου σερί τροπαίου τους με τον Μαρσέλο Γκαγιάρδο στον πάγκο, ωστόσο ο… αποτυχημένος στην Ευρώπη, Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα ή Γκαμπιγκόλ έκανε την ανατροπή με δύο γκολ στο 89′ και στο 92′ και χάρισε το τρόπαιο στη Φλαμένγκο μετά από το 1981!

Είναι η δημοφιλέστερη ομάδα της Βραζιλίας. Είχε χρόνια να σηκώσει αυτό το βαρύτιμο τρόπαιο. Κι όμως, στη Λίμα έγραψε ιστορία με έναν ονειρεμένο τρόπο. Μπροστά στους χιλιάδες οπαδούς της και με τον Ζόρζε Ζεσούς στον πάγκο εκθρόνισε τη Ρίβερ του εκπληκτικού Γκαγιάρδο που έχει γράψει ιστορία με χρυσά γράμματα στον πάγκο των Αργεντινών. Δεν το κατάφερε απόψε για λίγα λεπτά…

Στην πρώτη της φάση βρήκε γκολ: O Μπορέ από το ύψος του πέναλτι στο 14′ μετά τη φοβερή πάσα του Φερνάντες νίκησε τον Ντιέγκο Άλβες για το 0-1. Το ματς ήταν ισορροπημένο, ο Παλάσιος απείλησε στο 37′ για το 0-2 (ελάχιστα άουτ κατέληξε η μπάλα).

Ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα απείλησε με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, ενώ στο 57′ το σουτ του κόντραρε και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Τα λεπτά κυλούσαν, η Ρίβερ είχε τον έλεγχο, με τη Φλαμένγκο να παίρνει την κατοχή στα τελευταία λεπτά και να αξιοποιεί τις δύο μεγάλες στιγμές που έφτιαξε στο κρίσιμο σημείο για να οδηγηθεί στην ανατροπή. Στο 88′ ο Αρασκαέτα άνοιξε στον Μπαρμπόσα που ισοφάρισε σε 1-1 και ο ελάχιστα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος στο 92′ με τελείωμα… killer νίκησε για δεύτερη φορά τον Αρμάνι και έστειλε τους Βραζιλιάνους στον… έβδομο ουρανό.

Φλαμένγκο (Ζεσούς): Ντιέγκο Άλβες, Ραφίνια, Ροντρίγκο Κάιο, Πάμπλο Μάρι, Φιλίπε Λουίς, Αράο (86′ Βιτίνιο), Ριμπέιρο, Ζέρσον (66′ Ντιέγκο), Ντε Αρασκαέτα, Γκαμπριέλ, Μπρούνο Ενρίκε

Ρίβερ Πλέιτ (Γκαγιάρδο): Αρμάνι, Μοντιέλ, Κουάρτα, Πινόλα, Κάσκο (77′ Ντίας), Φερνάντες (69′ Αλβάρες), Πέρες, Παλάσιος, Ντε Λα Κρους, Σουάρες, Σάντος Μπόρε (75′ Πράτο)