14.3 C

Το σήκωσε ξανά ο Ολυμπιακός στους Έφηβους!

Πρωταθλητής με κάθε επισημότητα είναι ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν σαν σε... προπόνηση της Ασπίδας Ξάνθης (87-49) και πανηγύρισαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων

Δίχως να συναντήσουν την παραμικρή αντίσταση, οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 87-49 της Ασπίδας Ξάνθης και πανηγύρισαν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να μην αφήσει κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν πως μπορούν να διεκδικήσουν το παιχνίδι και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +12 (26-14). Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το ίδιο τέμπο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-23.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Ασπίδα δεν μπορούσε να ανακόψει τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά και στους 41 πόντους (71-30), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 73-34. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη διατηρούσε μια διαφορά σταθερά στους 40 πόντους, με το 87-49 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μωραΐτης με 18 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν και οι Οικονόμου και Αυτιάς με 13 και 12 αντίστοιχα.

MVP του τουρνουά αναδείχθηκε ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι, ο οποίος φυσικά συμπεριλήφθηκε και στην κορυφαία 5αδα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-23, 73-34, 87-49