13.2 C

Το θαύμα έμεινε μισό!

Ένα λεπτό μακριά από το θαύμα έφτασε ο Παναθηναϊκός, αλλά η νευρικότητα και το άγχος στις τελευταίες κατοχές του κόστισαν τη νίκη κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης (75-72)

Οι πράσινοι έκαναν ένα εκπληκτικό ντεμαράζ στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στην βασίλισσα και έχασαν με εφιαλτικό τρόπο το Game 1 της σειράς των playoff.

Με την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και προσπαθούσαν να θωρακίσουν πρώτα τις άμυνες τους. Η Ρεάλ με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην περιφέρεια έβρισκε αρκετά σουτ από τις γωνίες και με τον καυτό Τζέφρι Τέιλορ πήρε ένα μικρό προβάδισμα.

Ο Νικ Καλάθης δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να περάσει την μπάλα στον Παπαγιάννη. Ο Ντεσόν Τόμας με κάποια ποσταρίσματα έδινε σκορ στους φιλοξενούμενους, με την πρώτη περίοδο να φέρνει ένα +4 στην βασίλισσα (21-17).

Στη συνέχεια, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο αργό τέμπο, με τους πράσινους όμως να μένουν σταθερά κοντά στο σκορ και να μην αφήνουν τη Ρεάλ να ξεφύγει. Οι δύο ομάδες, έβρισκαν πόντους από αρκετούς τους παίκτες, με την είσοδο του Ίαν Βουγιούκα να είναι ευεργετική για τον Παναθηναϊκό.

Ο Έλληνας σέντερ κέρδισε κατά κράτος σε αρκετές περιπτώσεις τον Γκουστάβο Αγιόν, ενώ στην άμυνα κρατούσε σωστές αποστάσεις και κούμπωσε στα θέλω του Πιτίνο. Από την άλλη, ο Φαμπιάν Κοζέρ ήταν αρκετά δραστήριος και ταλαιπώρησε την πράσινη άμυνα, με αρκετές μπούκες στην αντίπαλη ρακέτα και κυνηγώντας τους γκαρντ του Παναθηναϊκού.

Το θέμα δημιουργίας του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τον Καλάθη να έχει συνεχώς και δεύτερο παίκτη σε βοήθεια, περιορίζοντας πολύ τον ηγέτη των πρασίνων. Στο τέλος του ημιχρόνου, το 43-35 έδινε το μομέντουμ στη Ρεάλ.

Το γεγονός αυτό επιβεβαιώθηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος, με την ομάδα του Λάσο να κάνει ένα γρήγορο 6-0 διαλύοντας τα σχέδια του Ρικ Πιτίνο, ο οποίος κάλεσε άρον-άρον τάιμ άουτ για να συμμαζέψει τον Παναθηναϊκό.

Ο ρυθμός άρχισε να αλλάζει σταδιακά από το 25′ και ύστερα, όταν δηλαδή ενεργοποιήθηκε ξανά ο ηγέτης των πρασίνων, ο οποίος μάλιστα έδωσε την πρώτη του ασίστ στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Καλάθης άρχισε να τιμωρεί την άμυνα της Ρεάλ, η οποία του έδινε εμφανέστατα το περιφερειακό σουτ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα και από εκείνο το σημείο και έπειτα η αναμέτρηση έγινε ροντέο.

Στη κρίσιμη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά και πήρε ακόμα και διαφορά 5 πότνων (64-69), την οποία σπατάλησε πολύ γρήγορα με ανόητα φάουλ στην ρακέτα του.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε πολλές φορές παραπάνω στην γραμμή των βολών, και με τους Καμπάτσο-Κάρολ να είναι ψύχραιμη το παιχνίδι ξανά επέστρεψε στα χέρια της βασίλισσας.

Ο Ντεσόν Τόμας αστόχησε στο κρίσιμο σουτ και το πρώτο παιχνίδι πήγε στους γηπεδούχους, με τον Παναθηναϊκό να στέλνει ξεκάθαρο μήνυμα πως μπορεί να κάνει το break που τόσο πολύ θέλει.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72