24.6 C

Τορίνο – Γιουβέντους 2-2: To Europa League ρωτάει και ανησυχεί! (vid)

Το ντέρμπι του Τορίνο έληξε ισόπαλο και η Γιουβέντους μπήκε σε μπελάδες όσον αφορά στην παρουσία της ακόμα και στην τετράδα της Serie A. Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο έμεινε στο 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Τορίνο και βρίσκεται στην 5η θέση με 55 βαθμούς, στο -1 από τη Νάπολι που θα υποδεχθεί σε εξ αναβολής ντέρμπι.

Ο Κιέζα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με σουτ, εκμεταλλευόμενος και τη λάθος αντίδραση του Σιρίγου. Όμως, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε λίγα λεπτά αργότερα, με τον Σανάμπρια να παίρνει το ριμπάουντ μετά την επέμβαση του Στσέζνι και να γράφει το 1-1.

Μάλιστα, η Τορίνο έφτασε σε ανατροπή χάρη στο δυνατό σουτ του Παραγουανού φορ με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σανάμπρια ήταν αρκετό για να διασφαλίσει τουλάχιστον τον βαθμό για τους γηπεδούχους.

Η Γιουβέντους κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρονάλντο στο 81′ και τελικά να διασφαλίσει έναν βαθμό που όμως κάνει τη θέση του Αντρέα Πίρλο να είναι επισφαλής, ειδικά αν η ομάδα του δεν κερδίσει τη Νάπολι στο Τορίνο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 3/4

Μίλαν – Σαμπντόρια 1-1 (87′ Χάουγκε / 57’ Κουαλιαρέλα)

Αταλάντα – Ουντινέζε 3-2 (19′, 43′ Μουριέλ, 61′ Σαπάτα / 45′ Περέιρα, 71′ Στρίγκερ Λάρσεν)

Μπενεβέντο – Πάρμα 2-2 (23′ Γκλικ, 67′ Ιονίτα / 55′ Κούρτιτς, 88′ Μαν)

Κάλιαρι – Βερόνα 0-1 (54′ Μπαράκ)

Τζένοα – Φιορεντίνα 1-1 (13′ Ντέστρο / 23′ Βλάχοβιτς)

Λάτσιο – Σπέτσια 2-1 (56′ Λατσάρι, 89′ πεν. Καϊσέδο / 73′ Βέρντε)

Νάπολι – Κροτόνε 4-3 (19′ Ινσίνιε, 22′ Οσιμέν, 34′ Μέρτενς, 72′ Ντι Λορέντσο / 25′, 48′ Σίμι, 59′ Μεσίας)

Σασουόλο – Ρόμα 2-2 (57′ Τραορέ, 85′ Ρασπαντόρι / 26′ πεν. Πελεγκρίνι, 69′ Μπρούνο Πέρες)

Τορίνο – Γιουβέντους 2-2 (27′, 46′ Σανάμπρια / 13′ Κιέζα, 81′ Ρονάλντο)

Μπολόνια – Ίντερ (21:45)