14.3 C

Τόσο μπορούσε, τόσο άντεξε

Η απουσία του Στρέλνιεκς έκανε το ματς με την ΤΣΣΚΑ πιο δύσκολο απ' ό,τι ήδη ήταν και ο αξιόμαχος για σχεδόν 30 λεπτά Ολυμπιακός υπέκυψε φυσιολογικά στο τελευταίο δεκάλεπτο (81-97)

Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς βελτιωμένος απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πάλεψε στα ίσια για τρία δεκάλεπτα, όμως, ο επιθετικός οίστρος των Ρώσων ήταν ασταμάτητος, υποχρεώνοντας τους ερυθρόλευκους σε πέμπτη σερί ήττα (81-97).

Μετά από το νωθρό ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός βρήκε το πρώτο καλάθι του αγώνα μετά τη συνεργασία Σπανούλη – ΛεΝτέι και το εντυπωσιακό κάρφωμα του Αμερικάνου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στόχευσε τη ρακέτα του Ολυμπιακού και πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων στο 3′ (9-4).

Η εκρηκτικότητα του Ζακ ΛεΝτέι στον αιφνιδιασμό σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες των γηπεδούχων, έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 13-11 μετά από πέντε λεπτά αγώνα.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σέρχι Ροντρίγκεθ με τον Σπανούλη «κρεμασμένο» πάνω του δις, έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους Ρώσους (13-17) και ανάγκασαν τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού έριξε κατευθείαν στο παρκέ τον Μπριάντε Γουέμπερ με ειδική αποστολή τον περιορισμό του Ροντρίγκεθ, με τον Αμερικάνο να τον κυνηγά σε όλο το γήπεδο.

Με τον «καυτό» ΛεΝτέι και το καλάθι του Γουέμπερ, οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα σερί 6-0 με τον κόσμο να σπρώχνει για τα καλά την ομάδα (19-17).

Η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 23-21 με το «buzzer beater» του Γιώργου Πρίντεζη.

Στη δεύτερη περίοδο, το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους ήρθε στο 12′ με το τρίποντο του Ζακ ΛεΝτέι, όμως η ΤΣΣΚΑ απάντησε άμεσα με τον Κλάιμπερν (26-27).

Ως εκείνο το κομμάτι, οι ερυθρόλευκοι είχαν καλή απόδοση στο παρκέ, με κυριαρχία στο ριμπάουντ, καλές αλλαγές στην άμυνα και ισορροπία ανάμεσα στις δύο μεριές του παρκέ.

Οι βολές του Ντε Κολό έδωσαν ένα μικρό +3 στην ΤΣΣΚΑ (28-31), δίχως όμως να μπορούν να ξεφύγουν οι Ρώσοι.

Οι μπούκες του Γάλλου γκαρντ δεν αντιμετωπίστηκαν σωστά από την ερυθρόλευκοι άμυνα, όμως το μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη στο 16′ (34-35) έδωσε ψυχολογία στον Ολυμπιακό.

Ακολούθησε ένα τρίποντο-απάντηση του Νάντο Ντε Κολό και ένα δυνατό κάρφωμα του Χάινς, ο οποίος εντυπωσιακά κρεμάστηκε από την μπασκέτα.

Το εντυπωσιακό σλάλομ του Γουέμπερ που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σκόραρε έδωσε τη θέση του σε μια μαγική κίνηση και από τον Γουίλ Κλάιμπερν, παρά τη προσπάθεια του ΛεΝτέι (42-46).

Παράλληλα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού έβαλε ακόμα ένα εντυπωσιακό τρίποντο για να ροκανίσει περισσότερο τη διαφορά και να ξεσηκώσει τους πάντες στο ΣΕΦ (45-46).

Σε μια περίεργη φάση οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Πρίντεζη, ενώ στην ίδια φάση έδωσαν αντιαθλητικό του Χίγκινς με τους παίκτες και των δύο ομάδων να εκτελούν βολές.

17 δεύτερα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Βαγγέλης Μάντζαρης που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο εξαπέλυσε μια τρίποντη «βόμβα» και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, αλλά ο Κόρι Χίγκινς με ζεστό χέρι απάντησε από την περιφέρεια για το 50-51.

Αυτό έμελλε και να είναι το σκορ ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να έχει ακριβώς εκεί που θέλει το παιχνίδι ακόμα και αν οι δύο ομάδες είχαν υψηλή συγκομιδή μετά από είκοσι λεπτά.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι διαιτητές χρέωσαν με δύο γρήγορα φάουλ τον Βασίλη Σπανούλη και ο αρχηγός του Ολυμπιακού συμπλήρωσε τα 4, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να τον αποσύρει στον πάγκο.

Τα καλάθια του Χάντερ και το τρίποντο του Χίγκινς έδωσαν προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (54-58), με τον Ολυμπιακό να «πετάει» με βιαστικές επιλογές δύο-τρεις επιθέσεις.

Οι δύο ομάδες είχαν ένα φρενήρη ρυθμό, ενώ καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το follow του ΛεΝτέι, ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους και το τρίποντο του Πρίντεζη που έβαλε «φωτιά» στο Σεφ, έδωσε προβάδισμα ξανά για τον Ολυμπιαό (60-58).

Η είσοδος του Σέρχι Ροντρίγκεθ από τον Δημήτρη Ιτούδη πρόσφερε ακόμα ένα τρίποντο σε λήξη χρόνου, με τον Ισπανό να έχει 3/4 (61-61).

Με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην επιθετική λειτουργία, η ΤΣΣΚΑ κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και βρήκε αρκετά καλάθια για να πάρει ένα +7 (63-70) στο 29′.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με ένα ορειβατικό καλάθι του Χίγκινς και τη διαφορά να βρίσκεται στους 8 πόντους υπέρ των Ρώσων (64-72), με τον Ολυμπιακό να έχει σαφές πρόβλημα στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα με τη ΤΣΣΚΑ να έχει 20/37 δίποντα και τους Σπανούλη-Γουέμπερ να είναι καθηλωμένοι με 4 φάουλ έκαστος.

Στη κρίσιμη περίοδο, η ομάδα του Μπλατ αντιμετώπιζε πρόβλημα στο transition και δέχθηκε έξι γρήγορους πόντους (68-78).

Ο Κάιλ Χάινς βρέθηκε 2 φορές «οφσάιντ», στη πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και η ζημιά έγινε γρήγορα από τους Ρώσους καθώς στο 36′ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +12 (70-82).

Το τρίποντο του Ντε Κολό και του κάρφωμα του Κλάιμπερν στο 35ο λεπτό έγειραν τελείως την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμεων (70-89).

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΤΣΣΚΑ να «αγγίζει» την κατοστάρα και να συνεχίζει ακάθεκτη στο δρόμο της δεύτερης θέσης.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 15 πόντους και 12 ασίστ (double-double), ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να υποχρεώθηκε στην 5η συνεχόμενη ήττα του στην Euroleague, αλλά πάλεψε και έδειξε χαρακτήρα για τριάντα λεπτά. Η ποιότητα της ΤΣΣΚΑ είναι αδιαμφισβήτητη και φάνηκε εντός παρκέ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να «ματσάρουν» σε όλη την αναμέτρηση την ταχύτητα και την εκτελεστική δεινότητα των Ρώσων.

Φυσικά, οι Πειραιώτες έχουν χάσει έδαφος στην κατάταξη, όπου πλέον ισοβαθμούν με Μπασκόνια και Μπάγερν στην 7η θέση. Οι επόμενους αγώνες είναι κρίσιμοι αναφορικά με τη θέση τους στην οκτάδα.

Ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα στο Μαυροβούνιο για να αναμετρηθεί με τη Μπουντούτσνοστ, αναζητώντας επειγόντως το θετικό αποτέλεσμα για να μην μπει σε νέους μπελάδες.

Η εικόνα της ομάδας ήταν εμφανώς βελτιωμένη και ο κόσμος πρέπει να στηρίξει μέχρι το τέλος την φετινή προσπάθεια. Όπως άλλωστε έκαναν σε όλο το παιχνίδι (και μετά το τέλος του) και θα συνεχίσουν να κάνουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97