18.3 C

Τότεναμ – Φούλαμ 1-1: Επέλεξε να αμυνθεί και το πλήρωσε (vids)

Απρόσμενη γκέλα για την Τότεναμ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής εντός έδρας με τη Φούλαμ.

Οι γηπεδούχοι έμειναν στο 1-1 και με τον βαθμό έφτασαν τους 30 συνολικά στο πρωτάθλημα και έμειναν στην έκτη θέση. Την ίδια ώρα η Φούλαμ έφτασε τους 12 βαθμούς και είναι στο -2 από την Μπράιτον που βρίσκεται εκτός επικίνδυνης ζώνης και έχει δύο παιχνίδια περισσότερα.

Ο συνήθης ύποπτος Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από τη σέντρα που του έβγαλε ο Ρεγκιλόν στο 26ο λεπτό.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κλείστηκαν πίσω στο δεύτερο μέρος με στόχο να υπερασπιστούν το 1-0 και τελικά… τιμωρήθηκαν στο 76′. Ο Λούκμαν έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και έβγαλε υπέροχη σέντρα για τον Καβαλέιρο, με τον Πορτογάλο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν χρυσή ευκαιρία μερικά λεπτά αργότερα να πετύχουν και δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Λορίς σταμάτησε στο τετ α τετ από πλάγια θέση τον Λόφτους Τσικ.

Τότεναμ (Μουρίνιο): Λορίς, Οριέ, Σάντσες, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Γουίνκς (75′ Λαμέλα), Χόιμπιεργκ, Σισοκό, Εντομπελέ (81′ Βινίσιους), Σον, Κέιν

Φούλαμ (Πάρκερ): Αρεολά, Άινα, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Ρόμπινσον, Ανγκισά, Ριντ, Τετέ (67′ Λούκμαν), Λόφτους-Τσικ (90+1′ Ονομά), Ριντ, Καβαλέιρο (86′ Καμαρά)