19.7 C

Τότεναμ – Κρίσταλ Πάλας 4-1: Στο -2 από την τετράδα με «καυτούς» Μπέιλ και Κέιν

Η Τότεναμ πέτυχε τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και πλησίασε στους δύο βαθμούς την τέταρτη Τσέλσι. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε με 4-1 της Κρίσταλ Πάλας με… ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ μετά από κλέψιμο του Κέιν στον Μιλιβόγεβιτς και ωραίο τελείωμα έγραψε το 1-0 στο 25′, με τον Σέρβο πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να παίρνει το… αίμα του πίσω με υπέροχη σέντρα-ασίστ στον Μπεντέκε για το 1-1 στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως η Τότεναμ δεν άφησε πολλά περιθώρια. Από νέα συνεργασία των Μπέιλ και Κέιν ο Ουαλός έγραψε το 2-1 στο 49′, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άγγλος φορ με καταπληκτικό σουτ πέτυχε το 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 76′ ο Κέιν μετά από μια καταπληκτική συνεργασία. Ο Λαμέλα άνοιξε με βαθιά μπαλιά αριστερά στον Σον, ο Νοτιοκορεάτης με τη μία βρήκε τον Κέιν που από κοντά σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6/3

Μπέρνλι – Άρσεναλ 1-1 (39′ Γουντ / 6′ Ομπαμεγιάνγκ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 0-2 (32′ πεν. Γουόρντ-Πράουζ, 49′ Τσε Άνταμς)

Άστον Βίλα – Γουλβς 0-0

Μπράιτον – Λέστερ 1-2 (10′ Λαλάνα / 62′ Ιχεανάτσο, 87′ Αμαρτέι)

Κυριακή 7/3

Γουέστ Μπρομ – Νιούκαστλ 0-0

Λίβερπουλ – Φούλαμ 0-1 (45′ Λεμινά)

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (2′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες, 50′ Σο)

Τότεναμ – Κρίσταλ Πάλας 4-1 (25′, 49′ Μπέιλ, 52′, 76′ Κέιν / 45+1′ Μπεντέκε)