16.6 C

Τότεναμ – Τσέλσι 0-1: Έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό του Carabao Cup με δεύτερη άνετη νίκη

Η Τσέλσι επιβεβαίωσε και στον επαναληπτικό με την Τότεναμ πως δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει την πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup έπειτα από το 2-0 στην έδρα της και με τέτοια ανωτερότητα.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν ανώτερη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και το 0-1 με το οποίο πανηγύρισε δεύτερη νίκη δεν αποτυπώνει την πραγματική διαφορά των δύο λονδρέζικων συλλόγων στο χορτάρι.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 18ο λεπτό από τον Ρούντριγκερ μετά από εκτέλεση κόρνερ και ενώ τόσο ο Λουκάκου όσο και ο Χάντσον-Οντόι έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκολίνι, Τανγκανγκά, Σάντσεζ, Ντέιβις, Έμερσον, Γουίνκς (81′ Σκιπ), Χόμπιεργκ, Ντόχερτι (65′ Σεσενιόν), Μόουρα, Λο Σέλσο (71′ Χιλ), Κέιν.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Κρίστενσεν (66′ Σίλβα), Σαρ, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο (82′ Λόφτους-Τσικ), Κόβασιτς (77′ Καντέ), Χάντσον-Οντόι, Μάουντ (66′ Ζιγιές), Βέρνερ (66′ Αλόνσο), Λουκάκου.