23.3 C

Τότεναμ – Τσέλσι 0-3: Απόλυτα αφεντικά στο Λονδίνο οι Μπλε του Τούχελ!

Και τώρα ας βρεθεί κάποιος να της κόψει τη φόρα. Η μπλε αρμάδα του Τούχελ πέρασε με άνεση από την έδρα της Τότεναμ χάρη στα τέρματα των Τιάγκο Σίλβα και Καντέ και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της Premier League παρέα με την Λίβερπουλ στους 13 βαθμούς.

Από την απόλυτη ισορροπία του πρώτου ημιχρόνου, στην κυριαρχία της Τσέλσι στην επανάληψη, ένας… Καντέ δρόμος. Ο Γάλλος κεντρικός μέσος των Μπλε ήταν για άλλη μια φορά πανταχού παρών στο γήπεδο και πέρα από τη σημαντική συνεισφορά του στο ανασταλτικό κομμάτι, αυτή τη φορά βοήθησε και στην παραγωγικότητα, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα (με την πολύτιμη βοήθεια του Ντάιερ) έπειτα από 2 χρόνια και 49 αγώνες στο Νησί!

Πριν από την δική του εκτέλεση είχε προηγηθεί η άπιαστη κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα για το 0-1 (49′), με την ομάδα του Εσπίριτο Σάντο όχι μόνο να μην βρίσκει αντίδραση στο προβάδισμα των Μπλε, αλλά να δέχεται και τρίτο τέρμα από τον Ρούντιγκερ λίγο πριν τη λήξη.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται φάσεις και εντυπώσεις, αλλά χωρίς ουσία και αποτέλεσμα. Όλα αυτά μέχρι το 49ο λεπτό, όταν ο Τιάγκο Σίλβα πήδηξε ψηλότερα από όλους και νίκησε με εντυπωσιακό τρόπο τον Λιορίς για το προβάδισμα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Οι Μπλε του Λονδίνου δεν σταμάτησαν εκεί. Οκτώ λεπτά αργότερα βρήκαν κι άλλο τέρμα, αυτή τη φορά με «δράστη» τον εξαιρετικό και ακούραστο Καντέ. Ο Γάλλος βρήκε ανοιχτό χώρο, επιχείρησε το σουτ περίπου 7 μέτρα έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στον Ντάιερ και να παίρνει μία περίεργη τροχιά προς τα δίχτυα των Πετεινών.

Με αυτό τον περιπετειώδη τρόπο, ο Καντέ βρήκε το πρώτο του γκολ μετά από διάστημα 2 ετών στην Premier League, ενώ τα 3 από τα τελευταία 4 που έχει πετύχει έχουν προέλθει από σουτ εκτός της περιοχής!

Η Τότεναμ προσπάθησε ανεπιτυχώς να βρει αντίδραση στο επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων και εν τέλει αποχώρησε από το χορτάρι με 3 γκολ στην πλάτη, αφού στη λίστα των σκόρερ προστέθηκε και το όνομα του Ρούντιγκερ που προωθήθηκε μετά από από μία στημένη φάση και αξιοποίησε την ασίστ του Βέρνερ για το τελικό σκορ.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/9

Νιουκάστλ – Λιντς 1-1 (44΄ Σεντ-Μαξιμέν / 13΄ Ραφίνια)

Σάββατο 18/9

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2 (28′ πεν. Τόνεϊ, 34′ Εμπεουμό)

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-1 (30′ Έντεγκααρντ)

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (43′ Μανέ, 78′ Σαλάχ, 90′ Κεϊτά)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 0-0

Νόριτς – Γουότφορντ 1-3 (35′ Πούκι / 17′ Ντένις, 63′, 82′ Σαρ)

Άστον Βίλα – Έβερτον 3-0 (66′ Κας, 69′ αυτ. Ντιν, 75′ Μπέιλι)

Κυριακή 19/9

Μπράιτον – Λέστερ 2-1 (35′ πεν. Μοπέ, 50′ Γουέλμπεκ / 61′ Βάρντι)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (30′ Μπενραχμά / 35′ Ρονάλντο, 89′ Λίνγκαρντ)

Τότεναμ – Τσέλσι 0-3 (49′ Τιάγκο Σίλβα, 57′ Καντέ, 92′ Ρούντιγκερ)