17.9 C

Τουρκία – Ιταλία 0-3: «Καταιγιστική» πρεμιέρα για τη «Σκουάντρα Ατζούρα»!

Η ανώτερη Ιταλία «ισοπέδωσε» την άτολμη και παθητική Τουρκία, φτάνοντας σε επιβλητική νίκη με 3-0 στην πρεμιέρα του EURO 2020 χάρη σε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο

Επίδειξη δύναμης έκανε η Εθνική Ιταλίας στο εναρκτήριο παιχνίδι του EURO 2020! Η «Σκουάντρα Ατζούρα» νίκησε την Τουρκία με 3-0 στο «Ολίμπικο» και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στον Α’ όμιλο.

Μπροστά σε περίπου 23.000 φιλάθλους, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, η Εθνική Ιταλίας άρχισε ιδανικά την πορεία της στην τελική φάση του EURO 2020.

Στο εναρκτήριο ματς της τελικής φάσης της διοργάνωσης, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επιβλήθηκε άνετα της Τουρκίας με 3-0, σκοράροντας και τα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Το αυτογκόλ του Ντεμιράλ, που αγωνίζεται στη Γιουβέντους, άνοιξε το δρόμο της νίκης για τους Ιταλούς στο 53′. Ο Ιμόμπιλε στο 66′ με κοντινό πλασέ και ο Ινσίνιε στο 79′ με έξοχο τελείωμα εντός μεγάλης περιοχής διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για τους νικητές.

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» ήταν εμφανώς ανώτερη και τελείωσε το ματς με 24 τελικές προσπάθειες έναντι μόλις τριών της Τουρκίας! Η ομάδα του Σενόλ Γκιουνές έπαιξε από την αρχή μαζική άμυνα και ήταν άτολμη και παθητική από το πρώτο λεπτό. Έτσι, δεν μπορούσε να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα από την εμφανώς ποιοτικότερη και ανώτερη Ιταλία.

Στο ημίχρονο, οι τελικές προσπάθειες ήταν 14-0 υπέρ των Ιταλών (!), ενώ ο Ντάνι Μάκελι «έκλεισε τα μάτια» σε πέναλτι στο 45′ υπέρ της Ιταλίας, όταν ο Τσελίκ βρήκε την μπάλα με το απλωμένο δεξί του χέρι εντός μεγάλης περιοχής, μετά το γύρισμα του Σπινατσόλα από αριστερά.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι στην αναμέτρηση πήραν προβάδισμα στο σκορ, στο 53′, όταν ο Μπεράρντι ελίχθηκε από δεξιά και ο Ντεμιράλ, στην προσπάθειά του να διώξει στο πρώτο δοκάρι, έπεσε άτσαλα με το σώμα πάνω στην μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 66ο λεπτό ο Σπινατσόλα δέχθηκε την πάσα από τον Μπεράρντι και σούταρε εντός μεγάλης περιοχής με το δεξί, ο Τσακίρ απέκρουσε προσωρινά και στην επαναφορά ο Ιμόμπιλε σκόραρε με δεξί πλασέ ένα από τα πιο εύκολα της καριέρας του, από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 79′ ο Ινσίνιε με έξοχο δεξί πλασέ στην κίνηση εντός μεγάλης περιοχής (από το ύψος του πέναλτι, συγκεκριμένα) μετά το λάθος του Τούρκου τερματοφύλακα και την πάσα του Ιμόμπιλε.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν ανώτερη σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρέμεινε αήττητη για 28ο συνεχόμενο παιχνίδι, μετρώντας 25 νίκες και τρεις ισοπαλίες!

Δείτε και άλλα βίντεο από την αναμέτρηση στη Ρώμη:

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

ΤΟΥΡΚΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 0-3

Γήπεδο: «Ολίμπικο», Ρώμη

ΓΚΟΛ: 53′ αυτ. Ντεμιράλ, 66′ Ιμόμπιλε, 79′ Ινσίνιε

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)
Βοηθοί: Χέσελ Στέεγκστρα (Ολλανδία), Γιαν ντε Φράις (Ολλανδία)
Τέταρτος: Στεφανί Φραπάρ (Γαλλία)
Διαιτητής VAR: Κέβιν Μπλομ (Ολλανδία)
Διαιτητές AVAR: Πολ φαν Μπέκελ (Ολλανδία), Κρίστιαν Γκίτελμαν (Γερμανία), Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία)

Κίτρινες κάρτες: 88′ Σογιουντσού, 90′ Ντερβίσογλου

Τουρκία (Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μεράς, Γιοκουσλού (65′ Καχβετσί), Τουφάν (64′ Αϊχάν), Γιαζιτζί (46′ Ουντέρ), Καραμάν (76′ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι (46′ Ντι Λορέντσο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Λοκατέλι (74′ Κριστάντε), Μπεράρντι (85′ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (81′ Μπελότι), Ινσίνιε (81′ Κιέζα).