15 C

Τουρκία: Ο Πέλκας κράτησε ζωντανή τη Φενέρ με γκολάρα! (vid)

Ο Δημήτρης Πέλκας κρατάει «ζωντανή» τη Φενέρμπαχτσε στη διεκδίκηση του τίτλου στο τουρκικό πρωτάθλημα με ένα πραγματικά καταπληκτικό γκολ!

Το πανέμορφο τέρμα του διεθνή μεσοεπιθετικού στο 57ο λεπτό έδωσε στη Φενέρ δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της απερχόμενης πρωταθλήτριας Μπασακσεχίρ και την έφερε στο -2 από την πρωτοπόρο Μπεσίκτας (η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο). Το γκολ αυτό έχει κάνει τον Πέλκα πρώτο θέμα συζήτησης στα social media των Τούρκων ποδοσφαιρόφιλων, με τους οπαδούς της Φενέρ να αποθεώνει τον Έλληνα άσο.

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης, είναι δε χαρακτηριστικό ότι ήταν ο μόνος από τους βασικούς μεσοεπιθετικούς που δεν αντικαταστάθηκε από τον Εμρέ Μπελόζογλου. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 88′ με τον Βίσκα.