20.5 C

Τρέντο – Προμηθέας 78-51: «Συντριβή» των Πατρινών στην Ιταλία

Τη δεύτερη του ήττα γνώρισε ο Προμηθέας στο EuroCup και μάλιστα σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι Πατρινοί πάλευαν για ένα ημίχρονο απέναντι στην Τρέντο, ωστόσο κατέρρευσαν από το τρίτο οκτάλεπτο και μετά και ισοπεδώθηκαν με 78-51.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρέμεινε χωρίς νίκη, την ώρα που η Τρέντο έκανε το 2/2. Καθοριστικός παράγοντας στην κάκιστη εικόνα που παρουσίασε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας, ήταν η αστοχία στα τρίποντα, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις 3/24 προσπάθειες από τα 6.75μ!

Την ίδια ώρα, η Τρέντο είχε ποσοστό που άγγιξε το 50% και αντιλαμβάνεται κανείς πως με τέτοια νούμερα ήταν δύσκολο και να προβληματιστεί στην έδρα της. Η ιταλική ομάδα είχε τον Λουκ Μέι σε φοβερή μέρα (15π., 5ρ.), ενώ ο Μπρόουν είχε 6 ασίστ και 2/4 τρίποντα με 8 πόντους συνολικά.

Στην αντίπερα όχθη, για τον Προμηθέα – που έβλεπε τον Μετσανότε να σκοράρει ανελλιπώς στο τέταρτο δεκάλεπτο – μόνο ο Λούντζης διασώθηκε από το… ναυάγιο, καθώς σημείωσε 16 πόντους και ήταν και ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51.