21 C

Τρεβίζο – Λαύριο 87-72: «Ξέμεινε» στο 4ο δεκάλεπτο, εφικτή η ισοφάριση στο δεύτερο ματς

Το ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα Λαύριο εμφανίστηκε αγνώριστο στην τελευταία περίοδο και κάπως έτσι ήρθε η ήττα από την ποιοτικότερη Τρεβίζο στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της μετά Κάρτερ εποχής. Ωστόσο στην έδρα του θα έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει την σειρά και να επιστρέψει για ένα do or die ματς στην Ιταλία.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα της ανατολικής Αττικής, καθώς με αιχμή του δόρατος τον διεθνή σέντερ Δημήτρη Κακλαμανάκη προηγήθηκε 12-15 έξι λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Παρά το καλό της ξεκίνημα η ελληνική ομάδα δεν διατήρησε το προβάδισμα κι η λήξη του δεκαλέπτου την βρήκε πίσω στο σκορ με 23-20.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε λίγο, όμως οι Κυανοκίτρινοι άρχισαν να δυσκολεύονται να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ και να κλείνουν το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 44-36 έχοντας ως πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον πρώην άσο της Κύμης Ματ Γουίλιαμς με 9 πόντους (3/6 τρίποντα). Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 19-21 και την ομάδα του Σερέλη να μένει ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης απειλώντας κυρίως με σουτ μέσης και μακρινής απόστασης με ηγέτες τους περιφερειακούς Σάντερς και Σμιθ.

Νευρικό κι άστοχο ήταν το Λαύριο στα πρώτα λεπτά του τελευταίου διαστήματος του αγώνα, ενώ ένα αντιαθλητικό του Σμιθ 5:30 πριν το τέλος αποτέλεσε την ταφόπλακα για τους φιναλίστ των περσινών τελικών της Basket League, διότι η διαφορά σε εκείνο το σημείο έφτασε στο 13 πόντους κι έκτοτε οι φιλοξενούμενοι παραδόθηκαν οριστικά στους ανώτερους αντιπάλους τους.

Η τριπλέτα των Σιμς, Ράσελ και Ντίμσα με 22, 18 και 19 πόντους αντίστοιχα αποτέλεσε έναν δυσεπίλυτο γρίφο για τους Λαυριώτες. Την ίδια στιγμή για την ελληνική ομάδα πάλεψαν ο Σμιθ κι ο νεαποκτηθείς Σάντερς με 17 πόντους έκαστος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούκις, Ζάστσουκ, Γκεντβίλας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72

ΤΡΕΒΙΖΟ (Μενέτι): Ακέλε 2, Μπορτολάνι 10 (2), Χίλο 4, Φάτζαν, Ίμπρο 8 (1), Κασαρίν, Ντίμσα 19 (1/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τζόουνς 4, Ράσελ 18 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σιμς 22 (8/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σοκολόβσκι

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φιλοξενίδης, Μουράτος 12 (2/2 δίποντα, 8/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πηλάβιος, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος, Αμίνου 2, Γερομιχαλός 2, Κακλαμανάκης 10 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάντερς 17 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σμιθ 17 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουίλιαμς 12 (4)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρεβίζο: 20/37 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 11/17 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 17/31 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/19 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 11 επιθετικά), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη