15 C

Τριάρα οι «Δράκοι» στη Μόσχα, λευκή ισοπαλία στην Πόλη

Η Πόρτο νίκησε εκτός έδρας τη Λοκομοτίβ Μόσχας με 3-1 για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ στο άλλο ματς του ομίλου Γαλατά και Σάλκε ήρθαν 0-0

Η Πόρτο είχε εύκολο βράδυ στη Μόσχα, νικώντας με 3-1 τη Λοκομοτίβ για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «Δράκοι» άνοιξαν το σκορ στο 26’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρέγκα, ενώ στο 35’ ο Ερέρα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα (38’) οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον Μιράντσουκ σε 2-1, αλλά ο Κορόνα στο 47’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την πορτογαλική ομάδα.

Ο αγώνας θα μπορούσε να είχε διαφορετική τροπή, αν ο Φερνάντες δεν αστοχούσε από τα έντεκα βήματα στο 10ο λεπτό, ενώ στο 76’ ο Κβερκβέλια με απευθείας κόκκινη κάρτα άφησε τη ρωσική ομάδα με 10 παίκτες.

Λοκομοτίβ Μόσχας: Γκιγιέρμε, Ιγκνάτιεφ, Κβερκβέλια, Χέβεντες, Αντόν Μιράντσουκ, Ντενίσοφ, Κρικόβιακ, Μπαρίνοφ, Φερνάντες (66’ Ζεμαλέτντινοφ), Εντερ (81’ Λισόφ), Αλεξέι Μιράντσουκ

Πόρτο: Κασίγιας, Περέιρα, Μιλιτάο, Φελίπε, Τέγιες, Τόρες (83’ Μπαζόερ), Περέιρα, Ερέρα, Κορόνα (69’ Περέιρα), Μαρέγκα, Μπραχίμι (82’ Λόπεζ)

Από την άλλη πλευρά, για τον ίδιο όμιλο σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί, Γαλατάσαραϊ και Σάλκε ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην Κωνσταντινούπολη.

Γαλατά: Μουσλέρα, Λίνες, Μαϊκόν, Καμπάκ, Ναγκατόμο (82’ Μπαϊράμ), Μπελάντα, Ντονκ, Ντιαγέ, Γκουμούς (61’ Ινάν), Ροντρίγκες, Ντερντιγιόκ (70’ Σελίκ)

Σάλκε: Νουέμπελ, Νάστασιτς, Σανέ, Σταμπουλί, Καλιγκούρι, Ρούντι, Ουθ (90’ Μπουργκστάλερ), Μεντίλ, Σερντάρ, Κονοπλιάνκα (77’ Σκρζίμπσκι), Εμπολό (82’ ΜακΚένι)