16.4 C

Τρίποντο στη χιονοθύελλα για τη Μάντσεστερ Σίτι, η Λέστερ πλήγωσε τον Ρανιέρι (vid)

Η χιονοθύελλα που επικρατούσε στο Μάντσεστερ δεν απέτρεψε τη Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Γουέστ Χαμ και να παραμείνει στο κυνήγι της Τσέλσι, μαζί με τη Λίβερπουλ.

Οι συνθήκες υπό τις οποίες διεξήχθη το πρώτο ημίχρονο ειδικά ήταν δύσκολες, αλλά οι Πολίτες ήταν ανώτεροι και δίκαια προηγήθηκαν στο 33′ όταν ο Γκουντογκάν μετά από γύρισμα από τα δεξιά επωφελήθηκε από τις κόντρες και σημείωσε το 1-0. Λίγο αργότερα, ο Μαχρέζ – του οποίου το γκολ στο 16′ ακυρώθηκε – είδε τον Τζόνσον να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή στο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε.

Με σουτ του Φερναντίνιο στο 90′ έγινε το 2-0, ενώ τα Σφυριά άργησαν να μειώσουν στο σκορ αφού βρήκε δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαντσίνι.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Λέστερ επικράτησε με 4-2 της Γουότφορντ και πλήγωσε τον πρώην προπονητή της, Κλαούντιο Ρανιέρι, με την οποίο είχε πανηγυρίσει τον ιστορικό τίτλο πρωταθλήματος. Το γρήγορο γκολ του Μάντισον και τα δύο υπέροχα τέρματα του Βάρντι στο πρώτο μέρος έβγαλαν νοκ άουτ τις Σφήκες που είχαν μειώσει προσωρινά στο 30′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κινγκ, ενώ έκαναν το 3-2 στο 61′ με τον Ντένις. Ο Λούκμαν όμως έβαλε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων με το γκολ του στο 68′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27/11

Άρσεναλ – Νιούκαστλ 2-0 (56′ Σάκα, 66′ Μαρτινέλι)

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 1-2 (90+6′ Γκουεχί / 15′ Τάργκετ, 86′ ΜακΓκιν)

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 4-0 (2′, 32′ Ζότα, 37′ Τιάγκο, 52′ Φαν Ντάικ)

Νόριτς – Γουλβς 0-0

Μπράιτον – Λιντς 0-0

Κυριακή 28/11

Λέστερ – Γουότφορντ 4-2 (16′ Μάντισον, 34′, 42′ Βάρντι, 68′ Λούκμαν / 30′ πεν. Κινγκ, 61′ Ντένις)

Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ 2-1 (33′ Γκουντογκάν, 90′ Φερναντίνιο / 90+4′ Λαντσίνι