18.9 C

Τρίτων – Ολυμπιακός Β΄ 67-77: Εύκολα οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία άνετη νίκη επί του Τρίτων με 77-67 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και ανέβηκε στο 12-4, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 4-12.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη επέβαλλε τον ρυθμό της και κατάφερε να ελέγξει την αναμέτρηση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό Β’ να είναι μπροστά στο σκορ με 20-22, με τον Τρίτων να αντιστέκεται σημαντικά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αυτό βρήκε τους Ερυθρόλευκους μπροστά με τρεις πόντους (36-39), αλλά με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους.

Με τον Βαγγέλη Τζόλο (19 π) και τον Νίκο Αρσενόπυολο (17 π) να ηγούνται επιθετικά, οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν σημαντικά την υπέρ τους διαφορά, με τη λήξη της περιόδου να τους βρίσκει στο +9 (49-58).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης και ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία εύκολη νίκη με 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-39, 49-58, 67-77