19.9 C

Τρομερή ανατροπή και νίκη για Μονπελιέ επί της Παρί

Χάρη σε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (80',85'), η ψυχωμένη Μονπελιέ πήρε τεράστια εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Παρί

Δείχνοντας ότι το ήθελε περισσότερο και παίζοντας με πάθος, η Μονπελιέ επικράτησε με 3-2 επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1 και παρέμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση της 4ης θέσης που οδηγεί στο Europa League.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους πρωταθλητές, καθώς στο 12ο λεπτό ο Ογιόγκο, μετά από γύρισμα του Νειμάρ άνοιξε το σκορ, στέλνοντας τη μπάλα άθελα του στα δίχτυα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και εκείνοι με αυτογκόλ, όταν ο Κιμπέμπε «κρέμασε» τον Μπουφόν, αλλάζοντας την πορεία της μπάλας στην κεφαλιά του Λε Ταλέκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό, η Παρί έκανε το 1-2, όταν μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Ντι Μαρία και εκείνος της έστειλε στο βάθος της εστίας του Λεκόμπτ. Ωστόσο, η Μονπελιέ φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Με τους Ντελόρ και Καμαρά να σκοράρουν στο 80ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα, ανέτρεψε το ματς και πήρε σπουδαία νίκη υποχρεώνοντας παράλληλα τους «Παριζιάνους» στην 4η ήττα τους στη σεζόν.