17.9 C

Τρομερός Φοίνικας χτύπησε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού

Ο Φοίνικας έβαλε μπλόκο στον κουρασμένο Ολυμπιακό στη Σύρο (3-0) και με εκπληκτική εμφάνιση έστειλε στη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Σύρο χωρίς τον Αλεξίεφ και το πρόβλημα στα άκρα ήταν ορατό. Ο Φοίνικας του Ράτκο Παβλίσεβιτς ήταν πολύ διαβασμένος, δυσκόλεψε τους Ερυθρόλευκους από τη θέση του σέρβις και του εμφάνισε πολλές αδυναμίες στην υποδοχή, σε μία μέρα που ο βασικός διαγώνιος των Συριανών, Σάμουλι Καϊσλασάλο απουσίαζε καθώς ήταν εμπύρετος.

Ο Σμιτ έμεινε στους οχτώ πόντους και στην αντίπερα όχθη οι Βουλκίδης, Εβάντρο και Μήλης βρέθηκαν σε καταπληκτική μέρα. Ο πρώτος ήταν ο κύριος λόγος που ο Φοίνικας έκανε την ανατροπή από 22-24 στο πρώτο σετ σε 26-24 και το κατέκτησε.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας μπήκε με τρομερή ενέργεια και πήρε εξ αρχής διαφορά, φτάνοντας την ακόμα και στους έξι (!) (20-14), ενώ νωρίτερα ο Ολυμπιακός είχε μειώσει στο 17-14. Τελικά η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς με επίθεση του Φίλιο πήρε και αυτό το σετ χωρίς να μπορέσουν οι Ερυθρόλευκοι να αμφισβητήσουν την υπεροχή των γηπεδούχων σ’ εκείνο το σημείο.

Παρότι στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη, και πήρε προβάδισμα με 10-12, ο πρωταγωνιστής του ματς, Θοδωρής Βουλκίδης με άσο έκανε την ανατροπή (14-12). Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 21-21 και με τέσσερις σερί πόντους του Εβάντρο, ο Φοίνικας πήρε το τρίτο σετ με 25-21 και τη νίκη, μειώνοντας τη σειρά σε 2-1.

Τα σετ (3-0): 26-24, 25-20, 25-21