15 C

Τροπαιούχος ξανά στην αγαπημένη της Πόλη

Δεύτερο τρόπαιο στην εποχή Γιούργκεν Κλοπ κατέκτησε η Λίβερπουλ με δραματικό τρόπο στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Τσέλσι. Οι Κόκκινοι πανηγύρισαν το πέμπτο Super Cup της ιστορίας τους στην Πόλη που έχουν τις πιο ευχάριστες αναμνήσεις (5-4 την Τσέλσι στα πέναλτι).

Το φετινό Super Cup Ευρώπης (44ο) ήταν ιδιαίτερα ξεχωριστό. Και αυτό γιατί η UEFA προχώρησε σε μια ιστορική απόφαση και όρισε γυναίκα διαιτητή, τη Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ για να διευθύνει τον τελικό.

Η αναμέτρηση είχε τρομερό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά ανοιχτά, με την Τσέλσι να είναι εκείνη που παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος. Η Λίβερπουλ απείλησε πρώτη με τον Σαλάχ (ο Κέπα σταμάτησε τον Αιγύπτιο), αλλά οι Μπλε πήραν τα ηνία του ματς με την τριάδα στο κέντρο Κόβασιτς, Ζορζίνιο και Καντέ να «κεντάει». Ο Πέδρο ήταν αρκετά κινητικός και με τη βοήθεια του Ζιρού δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Άντριαν.

Ο Γάλλος βγήκε στο 16′ τετ α τετ με τον Ισπανό και πλάσαρε άουτ, ενώ ακολούθησε ένα δεκάλεπτο συνεχόμενων επιθέσεων, με τον Ζιρού να χάνει μοναδικές ευκαιρίες να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Από την πλευρά του ο Πέδρο από δύσκολη γωνία επιχείρησε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Κόκκινων, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ βρήκε το γκολ που άξιζε βάσει της εικόνας του παιχνιδιού. Ο Πούλισικ έκανε τρομερή διαγώνια πάσα και ο Ζιρού βγήκε απέναντι από τον Άντριαν γράφοντας με αριστερό πλασέ το 0-1.

Με την αλλαγή του Φιρμίνο στο δεύτερο μέρος τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ισοφάρισε με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Βραζιλιάνος έδωσε την ασίστ στον Μανέ και εκείνος νικώντας τον Κέπα ισοφάρισε σε 1-1. Παράλληλα, ο ρυθμός ξαναήρθε στα μέτρα της Λίβερπουλ, η οποία βρέθηκε μια ανάσα από το 2-1 στο 75′. Σε εκτέλεση κόρνερ, το σουτ του Σαλάχ σταμάτησε στα πόδια του Έιμπραχαμ, από τη σπόντα επωφελήθηκε ο Φαν Ντάικ που δεν κατάφερε να σκοράρει γιατί ο Κέπα έκανε απίθανη επέμβαση.

ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Η κούραση στα πρόσωπα των παικτών εμφανής, αλλά όλοι με το 1-1 ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν έστω στην παράταση για ένα γκολ που θα τους χαρίσει το τρόπαιο. Και η αλήθεια είναι πως η εξέλιξη του αγώνα ήταν δραματική…

Στο 95′ Φιρμίνο και Μανέ συνεργάστηκαν ξανά ιδανικά. Ο Βραζιλιάνος έβγαλε δεύτερη ασίστ στον Σενεγαλέζο, εκείνος με απίθανο τελείωμα εντός περιοχής έγραψε το 2-1 και έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα του που έφτασε στην ανατροπή. Ωστόσο, λογάριαζε χωρίς την Τσέλσι, η οποία με φρέσκους τον Μάουντ και τον Έιμπραχαμ έβγαλε ανέλπιστη… ενέργεια μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε.

Μάλιστα, ο Άγγλος στράικερ κέρδισε πέναλτι μετά την ανατροπή του από τον Άντριαν, ο Ζορζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση, πλάσαρε στο κέντρο και ισοφάρισε σε 2-2. Αν δεν είχε και κακό τελείωμα στην πάσα «πάρε-βάλε» του Πέδρο, τότε θα μπορούσε να γράψει το 2-3. Η Λίβερπουλ εξάλλου είχε μείνει από δυνάμεις και για καλή της τύχη δεν πλήρωσε την αρνητική εικόνα της στο δεύτερο μέρος της παράτασης.

Στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι για τη Λίβερπουλ ευστόχησαν Φιρμίνο, Φαμπίνιο, Οριγκί, Αλεξάντερ Άρνολντ και Σαλάχ, ενώ για την Τσέλσι οι Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ, Μάουντ και Έμερσον. Την εκτέλεση του Έιμπραχαμ απέκρουσε ο Αντριάν και η Λίβερπουλ πανηγύρισε στην Πόλη ένα ακόμα τρόπαιο μετά το 2005!

Γήπεδο: Vodafone Arena (Κωνσταντινούπολη)

Διαιτητής: Στεφανί Φραπάρ

Κάρτες: 85′ Χέντερσον, 107′ Αλεξάντερ Άρνολντ – 79′ Αθπιλικουέτα

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριάν, Γκόμεζ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (91′ Αλεξάντερ Άρνολντ), Φαμπίνιο, Χέντερσον, Μίλνερ (64′ Βαϊνάλντουμ), Τσάμπερλεϊν (46′ Φιρμίνο), Σαλάχ, Μανέ (103′ Οριγκί).

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Έμερσον, Κρίστενσεν (84′ Τομόρι), Ζούμα, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (101′ Μπάρκλεϊ), Πέδρο, Πούλισικ (74′ Μάουντ), Ζιρού (74′ Έιμπραχαμ).