24.6 C

Τσέλσι – Άστον Βίλα 3-0: Ο Λουκάκου καθάρισε για τους Μπλε στο Λονδίνο (vid)

Στην κορυφή «αγκαλιά» με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται η Τσέλσι που επιβλήθηκε με 3-0 της Άστον Βίλα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τις απουσίες σημαντικών παικτών των φιλοξενούμενων όπως ο Μπουενδία και ο Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Ο Ρομέλου Λουκάκου δεν σταματά να βρίσκει δίχτυα και άνοιξε λογαριασμό μόλις στο 15′ με τον Βέλγο να βγαίνει τετ α τετ να ντριμπλάρει όμορφα και να εκτελεί για το 1-0.

Ακολούθησε ένα τεράστιο διάστημα πίεσης στα καρέ των Λονδρέζων, καθώς η Άστον Βίλα έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά ο Μεντί όπως και κόντρα στη Λίβερπουλ έδειξε πως αποτελεί έναν από τους κορυφαίους τερματοφύλακες στον κόσμο αυτή τη στιγμή.

Ο Κόβατσιτς ήταν εκείνος που πέτυχε το 2-0 στο 49′, εκμεταλλευόμενος τη λανθασμένη μεταβίβαση του Μινγκς προς τον Στιρ, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκάκου διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 11/9

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 3-0 (75′ πεν. Ζαχά, 85′, 90+3′ Εντουάρ)

Άρσεναλ – Νόριτς 1-0 (66′ Ομπαμεγιάνγκ)

Γουότφορντ – Γουλβς 0-2 (74′ αυτ. Σιεράλτα, 83′ Χουάνγκ)

Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (62′ Μπερνάρντο Σίλβα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 4-1 (45+2′, 62′ Ρονάλντο, 80′ Μπρούνο Φερνάντες, 90+2′ Λίνγκαρντ / 56′ Μανκίγιο)

Μπρέντφορντ – Μπράιτον 0-1 (90′ Τροσάρ)

Σαουθάμπτον – Γουέστ Χαμ 0-0

Τσέλσι – Άστον Βίλα 3-0 (15′, 90+3′ Λουκάκου, 49′ Κόβατσιτς)