23.3 C

Τσέλσι – Λίβερπουλ 0-2: Κόκκινη υπεροχή με MVP Μανέ και γκαφατζή Κέπα

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ βάφτηκε κόκκινο! Η Λίβερπουλ έκανε το 2/2, αφού επικράτησε με 2-0 της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και έφτασε τους έξι βαθμούς, αφήνοντας στους τρεις την ομάδα του Λονδίνου.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, ενώ ο Κέπα έδειξε για ακόμα μία φορά πως δεν μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο για τους μπλε.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τους Κόκκινους να έχουν την κατοχή, αλλά να δυσκολεύονται να βρουν χώρο για να απειλήσουν.

Τα λάθη του Κέπα άνοιξαν τον δρόμο στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ (είχε στον πάγκο τον Κώστα Τσιμίκα) για να φτάσει στη νίκη. Στο 14′ ο Ισπανός βγήκε άνευ λόγου από την εστία του και ο Μανέ γύρισε στον Σαλάχ ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Κρίστενσεν πρόλαβε να απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι μπλε είχαν μία τελική στο πρώτο μέρος, με το μονοκόμματο διαγώνιο σουτ του Βέρνερ να περνά άουτ, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Κρίστενσεν είδε τον Μανέ να βγαίνει τετ α τετ και τον έσπρωξε με αποτέλεσμα (μετά τη χρήση VAR) να δει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα η Λίβερπουλ χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να πάρει καθαρό προβάδισμα νίκης. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Κόκκινοι συνεργάστηκαν ωραία από τα δεξιά και μετά από σέντρα ο Μανέ με κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Στο 54′ ο Σενεγαλέζος είπε… ευχαριστώ στο νέο τραγικό λάθος του Κέπα και πολύ άνετα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Τσέλσι βρήκε ευκαιρία από το πουθενά στο 73′ να μειώσει στο σκορ μετά το πέσιμο του Βέρνερ στην περιοχή από τον Τιάγκο, αλλά ο Άλισον απέκρουσε πολύ εύκολα το σουτ του Ζορζίνιο από την άσπρη βούλα, με το 0-2 να παραμένει μέχρι το φινάλε και τους μπλε για δεύτερο διαδοχικό ματς να παρουσιάζουν προβληματική εικόνα για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Αλόνσο, Ζορζίνιο (80′ Μπάρκλεϊ), Καντέ, Κόβατσιτς (79′ Άμπραχαμ), Μάουντ, Χάβερτς (46′ Τομόρι), Βέρνερ

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (46′ Τιάγκο), Κεϊτά (64′ Μίλνερ), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (86′ Μιναμίνο)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19/9

Έβερτον – Γουέστ Μπρομ 5-2 (31′, 62′, 66′ Κάλβερτ-Λιούιν, 45′ Χάμες, 54′ Κιν / 10′ Ντιανγκανά, 47′ Ματέους Περέιρα)

Λιντς – Φούλαμ 4-3 (5′, 57′ Έλντερ Κόστα, 41′ πεν. Κλιχ, 50′ Μπάμφορντ / 34′ πεν., 67′ Μίτροβιτς, 62′ Ριντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 1-3 (80′ Φαν ντε Μπεκ / 7′ Τάουνσεντ, 74′ πεν., 85′ Ζαχά)

Άρσεναλ – Γουέστ Χαμ 2-1 (25′ Λακαζέτ, 86′ Ενκέτια / 45′ Αντόνιο)

Κυριακή 20/9

Σαουθάμπτον – Τότεναμ 2-5 (32′, 90′ πεν. Ινγκς / 45+2′, 47′, 64′, 73′ Σον, 82′ Κέιν)

Νιούκαστλ – Μπράιτον 0-3 (4′ πεν. 7′ Μοπέ, 83′ Κόνολι)

Τσέλσι – Λίβερπουλ 0-2 (50′, 54′ Μανέ)

Λέστερ – Μπέρνλι (21:00)