17.9 C

Τσέλσι – Λίβερπουλ 1-2: Ασταμάτητοι οι «reds»

Με άγριες διαθέσεις έχει ξεκινήσει το εφετινό πρωτάθλημα η Λίβερπουλ, η οποία άλωσε την έδρα της Τσέλσι, αφού επικράτησε με 2-1 και πανηγύρισε την έκτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές της Premier League, παραμένοντας μόνη πρώτη στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Δεύτερη ήττα για την ομάδα του Λάμπαρντ που έμεινε στους οχτώ βαθμούς, έχοντας αξιόλογη παρουσία κυρίως στα τελευταία λεπτά.

Με δύο ομάδες να επιδιώκουν έναν καλό ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας, ο οποίος πάντως στα πρώτα λεπτά δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση. Στην πρώτη τέτοια η Λίβερπουλ ήταν εκείνη που μπόρεσε να σκοράρει. Οι «reds» κέρδισαν φάουλ πάνω στη γραμμή, ο Σαλάχ άφησε στον Άρνολντ και εκείνος μ’ έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (14′).

Η Τσέλσι απάντησε με μία μεγάλη ευκαιρία (τετ-α-τετ του Άμπραχαμ που απέκρουσε ο Άντριαν, 24′) και ένα σωστά ακυρωθέν τέρμα (Αθπιλικουέτα, 27′). Και αφού σ’ αυτές τις περιπτώσεις δεν ήρθε η ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμά τους με τον Φιρμίνο, ο οποίος με όμορφη κεφαλιά έπειτα από σέντρα-ασίστ του Ρόμπερτσον «έγραψε» το 2-0 στο 30′, με την Τσέλσι να μην πετυχαίνει κάτι μέχρι το ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές (Αλόνσο αντί Έμερσον και Ζουμά αντί Κρίστενσεν).

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και στην επανάληψη, με τον Κέπα να λέει «όχι» σε απόπειρα του Φιρμίνο στο 47′ να πληγώσει την ειστία του. Αρκετή ώρα αργότερα η Τσέλσι απείλησε για πρώτη φορά, όμως, η προσπάθεια του Καντέ… έγλειψε το δοκάρι και κατέληξε έξω. Αλλά ο Γάλλος δεν τα παράτησε και στο 71′ με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ έπειτα από εξίσου όμορφη κίνηση μείωσε σε 2-1, δίνοντας ξανά ζωή στην ομάδα του.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Τσέλσι έδωσε ό, τι είχε έστω για τον βαθμό – θα τα είχε καταφέρει αν η κεφαλιά του μόνου μέσα στην περιοχή Μπατσουαγί έβρισκε στόχο ή το σουτ του Μάουντ από καλή θέση δεν έφευγε απελπιστικά έξω – ωστόσο η θέλησή της δεν έγινε πράξη.