16.6 C

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: Η απίστευτη γκάφα του Ζορζίνιο άναψε φωτιά στη μάχη του τίτλου! (vid)

Σφυγμό έδειξε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – εν αναμονή της επισημοποίησης της συμφωνίας με τον Ραλφ Ράνγκνικ – αφού απέσπασε διά πυρός και σιδήρου βαθμό στο ντέρμπι με την Τσέλσι στο Λονδίνο (1-1), με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να μην καταφέρνει να κερδίσει ακόμα ένα ντέρμπι.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι βέβαια θα πρέπει να ανάψουν μια… λαμπάδα στον Ζορζίνιο που τους χάρισε γκολ από το πουθενά με το απίστευτο λάθος του, αλλά και στην αστοχία των γηπεδούχων που είχαν 24 (!) τελικές έναντι μόλις 3 (!) δικών τους.

Ο Ντε Χέα χρειάστηκε να κάνει ξανά το ματς της ζωής του για να κρατήσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ματς και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό, ενώ στο πρώτο μέρος είδε τον Βέρνερ να αστοχεί και τον Ρούντιγκερ με βολίδα να σημαδεύει το δοκάρι.

Κόντρα στη ροή των προγνωστικών, αλλά και της εικόνας της αναμέτρησης, οι Κόκκινοι Διάβολοι προηγήθηκαν όταν από βολέ ο Ζορζίνιο έκανε κάκιστη εκτίμηση και άφησε τον Σάντσο να του κλέψει και να βγει τετ α τετ για να σημειώσει το 0-1.

Από εκεί και έπειτα το ματς έγειρε πλήρως στην πλευρά του Ντε Χέα, με την ισοφάριση να έρχεται στο 67′. O Μπισάκα ανέτρεψε τον Τιάγκο Σίλβα και ο Τέιλορ υπέδειξε το πέναλτι με το οποίο ο Ζορζίνιο έκανε το 1-1. Ο Ζιγές έχασε δύο ευκαιρίες, ο Βέρνερ ακόμα μία, με την επιστροφή του Λουκάκου να μη φέρνει το γκολ ως το τέλος και τον Ρούντιγκερ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27/11

Άρσεναλ – Νιούκαστλ 2-0 (56′ Σάκα, 66′ Μαρτινέλι)

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 1-2 (90+6′ Γκουεχί / 15′ Τάργκετ, 86′ ΜακΓκιν)

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 4-0 (2′, 32′ Ζότα, 37′ Τιάγκο, 52′ Φαν Ντάικ)

Νόριτς – Γουλβς 0-0

Μπράιτον – Λιντς 0-0

Κυριακή 28/11

Λέστερ – Γουότφορντ 4-2 (16′ Μάντισον, 34′, 42′ Βάρντι, 68′ Λούκμαν / 30′ πεν. Κινγκ, 61′ Ντένις)

Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ 2-1 (33′ Γκουντογκάν, 90′ Φερναντίνιο / 90+4′ Λαντσίνι