21.4 C

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2: Με… VAR ανοίγει ο δρόμος της τετράδας (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη επί της Τσέλσι με 0-2 στο Stamford Bridge, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League και ανέβηκε στην έβδομη και τους 38 βαθμούς, τρεις πίσω από την τέταρτη Τσέλσι.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση, έχοντας την πρώτη της καλή φάση με τον Μπατσουαγί στο 26ο λεπτό.

Ωστόσο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν εκείνη που χαμογέλασε πρώτη, όταν στο 45ο λεπτό ο Γουά-Μπισάκα έκανε μία εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο Άντονι Μαρσιάλ έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στη δεξιά γωνία του Καμπαγιέρο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-1.

Στην επανάληψη η Τσέλσι ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά και κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ με τον Ζουμά να πιάνει ένα πολύ καλό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έλεγξε την φάση στο VAR και καταλόγισε φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων.

Από αυτό το σημείο και μετά η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε, με τους «Κόκκινους Διαβόλους» να βρίσκουν και δεύτερο γκολ με τον Χάρι Μαγκουάιρ στο 65ο λεπτό. Η Τσέλσι, όμως, δεν τα παράτησε και κατάφερε να βρει εκ νέου δίχτυα, αυτήν τη φορά με τον Ζιρού, οποίος ωστόσο ήταν εκτεθειμένος με το VAR να ακυρώνει ένα ακόμη γκολ για την ομάδα του Λάμπαρντ, αυτή τη φορά σωστά.

Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει τη νίκη και να φτάσει σε απόσταση αναπνοής από την τέταρτη θέση, η οποία οδηγεί στο Champions League.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 8/2

Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 3-1 (18′ Μπερνάρντ, 58′ Ριτσάλισον, 88′ Κάλβερτ-Λιούιν / 51′ Μπεντέκε)

Μπράιτον – Γουότφορντ 1-1 (78′ αυτ. Μαριάπα / 19′ Ντουκουρέ)

Κυριακή 9/2

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 2-1 (45+2′ Σαρπ, 84′ Λάντστραμ / 13′ Γουίλσον)

Παρασκευή 14/2

Γουλβς – Λέστερ 0-0

Σάββατο 15/2

Σαουθάμπτον – Μπέρνλι 1-2 (18′ Ινγκς / 2′ Γουέστγουντ, 60′ Βίντρα)

Νόριτς – Λίβερπουλ 0-1 (78′ Μανέ)

Κυριακή 16/2

Άστον Βίλα – Τότεναμ 2-3 (9′ αυτ. Αλντερβάιρελντ, 53′ Ένχελς / 27′ Αλντερβάιρελντ, 45+2′, 90+4′ Σον)

Άρσεναλ – Νιούκαστλ 4-0 (54′ Ομπαμεγιάνγκ, 57′ Πεπέ, 90′ Εζίλ, 90+5′ Λακαζέτ)