16.4 C

Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Της έκλεισε το σπίτι! (vid)

Οι πρωταθλητές Αγγλίας κυριάρχησαν στο Λονδίνο και με τον Ζεσούς πανηγύρισαν τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Τόμας Τούχελ που αμύνθηκε μέχρι... θανάτου και ξέχασε να φανεί απειλητική μέχρι να δεχθεί το τυχερό γκολ του Βραζιλιάνου

Έγκλημα και τιμωρία για την Τσέλσι τιμωρήθηκε για τον τρόπο που επέλεξε να προσεγγίσει την αναμέτρηση με τη Μάντσεστερ Σίτι στο Λονδίνο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ηττήθηκαν από τους πρωταθλητές Αγγλίας που πήραν μια άτυπη εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό του Champions League με το ίδιο σκορ (0-1).

Το γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα ήρθε στο 53ο λεπτό. Ο Κανσέλο δοκίμασε σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ζορζίνιο και έφτασε στον Ζεσούς που δοκίμασε το σουτ και έγραψε το 0-1.

Μέχρι εκείνο το λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν παιχνίδι αλλά δημιούργησαν μόλις μια κλασική ευκαιρία με τον Ζεσούς στο 41ο λεπτό, ενώ οι Λονδρέζοι φρόντισαν να αμυνθούν κι αν βρουν κενούς χώρους με βαθιά μπαλιά να επιχειρήσουν να πάνε στο 2vs2 με Βέρνερ και Λουκάκου.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ κέρδισε κάποια μέτρα μετά το 0-1 (δεν θα μπορούσε να κάνει και αλλιώς), ωστόσο τις ευκαιρίες για γκολ τις έχασε η Μάντσεστερ Σίτι. Στο 58′ ο Γκρίλις ανάγκασε τον Μεντί να διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ, ενώ στο 64′ ο Ζεσούς είδε τον Τιάγκο Σίλβα να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Τελευταία ευκαιρία των Πολιτών ήταν εκείνη στο 83′ με τον Γκρίλις να μην κερδίζει τον τερματοφύλακα της Τσέλσι που στα τελευταία λεπτά έμοιαζε να παίζει μόνος.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αθπλικουέτα, Αλόνσο, Κόβατσιτς, Ζορζίνιο (76′ Λόφτους-Τσικ), Καντέ (60′ Χάβερτς), Τζέιμς (29′ Τιάγκο Σίλβα), Βέρνερ, Λουκάκου

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ρουμπέν Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε (81′ Μαχρέζ), Ρόδρι, Φόντεν (87′ Φερναντίνιο), Ζεσούς, Μπερνάρντο Σίλβα Σίλβα, Γκρίλις (87′ Στέρλινγκ)