25.1 C

Τσέλσι – Μπάγερν 0-3: Στην πόλη του… Γκνάμπρι οι Βαυαροί κάνουν κουμάντο (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε μία εύκολη νίκη, σε μία από τις… αγαπημένες της πόλεις, το Λονδίνο, επικρατώντας της Τσέλσι με 0-3, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Champions League, με τον Γκνάμπρι να δίνει το έναυσμα για την τελική νίκη.

Η Μπάγερν Μονάχου από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι θα ελέγξει τον ρυθμό και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ να κάνει το παιχνίδι της. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο μόλις μία ευκαιρία ήταν σημαντική, όταν ο Τόμας Μίλερ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά λίγο πριν από το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι Βαυαροί μπήκαν ακόμα πιο… αγριεμένοι, με την Τσέλσι, βέβαια, να έχει την πρώτη της σημαντική ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά τον Νόιερ να λέει διπλό «όχι» στους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν, καθώς ο Σερζ Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ στον αγώνα στο 51ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Η Μπάγερν δεν έριξε την απόδοσή της και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της, πάλι με τον Λεβαντόφσκι να βρίσκει τον Γκνάμπρι και τον δεύτερο με ένα εξαιρετικό πλασέ να νικά τον Καμπαγιέρο. Έτσι, ο νεαρός επιθετικός έφτασε τα 6 γκολ σε τρεις επισκέψεις στο Λονδίνο, μετά από τα τέσσερα που σημείωσε κόντρα στην Τότεναμ.

Η ομάδα του Φλικ, όμως, δεν σταμάτησε εκεί και με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφκσι αυτήν τη φορά να… μπαίνει στα παπούτσια του Γκνάμπρι ανέβασε το σκορ στο 0-3, μετά από τρομερή κούρσα του νεαρού Καναδού, Ντέιβις.

Η Μπάγερν διατήρησε το μεγάλο της προβάδισμα, με την Τσέλσι να μην μπορεί να ανταποκριθεί και σαν να μην έφτανε η βαριά ήττα, ήρθε και μία κόκκινη κάρτα στον Αλόνσο στις καθυστερήσεις του αγώνα, κάτι που σημαίνει ότι ο Ισπανός αμυντικός δεν θα βοηθήσει την ομάδα του στον επαναληπτικό του Μονάχου, έναν αγώνα που θα χάσει και ο Ζορζίνιο, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Αθπλικουέτα (Πέδρο 73′), Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Τζέιμς, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (Γουίλιαν 61′), Μάουντ, Ζιρού (Άμπραχαμ 61′)

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Παβάρ, Αλάμπα, Ντέιβις, Τιάγκο (Γκορέτζκα 90′), Μίλερ, Κομάν (Κουτίνιο 66′), Γκνάμπρι (Τολισό 85′), Λεβαντόφσκι