14.4 C

Τσέλσι – Νιούκαστλ 2-0: Μπήκε στην τετράδα και έβαλε σε μπελάδες τη Λίβερπουλ (vid)

Η μάχη της τετράδας στη φετινή Premier League πήρε για τα καλά… φωτιά. Μετά το 3-0 της Γουέστ Χαμ επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που τοποθέτησε τα «σφυριά» στην τέταρτη θέση, ήρθε και η Τσέλσι να κάνει τα πράγματα ακόμα πιο περίπλοκα και… δυσοίωνα για τη Λίβερπουλ.

Η ομάδα του Τούχελ παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί ματς με εκείνον στον πάγκο, κράτησε το μηδέν για τέταρτη φορά και πανηγύρισε άνετο τρίποντο επί της Νιούκαστλ με 2-0.

Έτσι, ανέβηκε στην 4η θέση με 42 βαθμούς – όσους έχει και η Γουέστ Χαμ – και η Λίβερπουλ έπεσε στην 6η θέση και είναι στο -2.

Το ματς κρίθηκε σε διάστημα οχτώ λεπτών στο πρώτο μέρος και από εκεί και πέρα διαχειρίστηκε άνετα το υπέρ της προβάδισμα.

Στο 31ο λεπτό ο Ζιρού αξιοποίησε την… αναμπουμπούλα μετά το γύρισμα του Βέρνερ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όλα αυτά, έντεκα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς στη θέση του τραυματία Έιμπραχαμ.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Τίμο Βέρνερ. Ο Γερμανός επιθετικός επέστρεψε στα γκολ μετά από 1.000 λεπτά και 14 ματς (!) αφού αξιοποίησε το κενό στην αντίπαλη άμυνα στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τσέλσι: Κέπα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Χάντσον-Οντόι (78′ Τζέιμς), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Βέρνερ, Μάουντ (70′ Καντέ), Έιμπραχαμ (20′ Ζιρού)

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Κραφτ, Λασέλ, Κλαρκ, Λούις, Γουίλοκ (79′ Κάρολ), Χέιντεν, Σέλβι, Αλμιρόν, Γκέιλ (64′ Ζοέλιντον), Σεντ-Μαξιμέν (72′ Φρέιζερ)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 13/2

Λέστερ – Λίβερπουλ 3-1 (79′ Μάντισον, 82′ Βάρντι, 85′ Μπαρνς / 67′ Σαλάχ)

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 0-3 (5′ Γκούντμουντσον, 10′ Τζέι Ροντρίγκεζ, 47′ Λόουτον)

Μάντσεστερ Σίτι – Τότεναμ 3-0 (23′ πεν. Ρόντρι, 50′, 66′ Γκουντογκάν)

Μπράιτον – Άστον Βίλα 0-0

Κυριακή 14/2

Σαουθάμπτον – Γουλβς 1-2 (25′ Ινγκς / 53′ πεν. Νέβες, 66′ Νέτο)

Γουέστ Μπρομ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (2′ Ντιάν / 44′ Μπρούνο Φερνάντες)

Άρσεναλ – Λιντς 4-2 (13′, 41′, 47′, Ομπαμεγιάνγκ, 45′ Μπεγερίν / 58′ Στρούικ, 69′ Κόστα)

Έβερτον – Φούλαμ 0-2 (48′, 65′ Μάτζα)

Δευτέρα 15/2

Γουέστ Χαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-0 (41′ πεν. Ράις, 58′ Ισά Ντιοπ, 90+6′ Φρέντερικς)

Τσέλσι – Νιούκαστλ 2-0 (31′ Ζιρού, 39′ Βέρνερ)