18.1 C

Τσέλσι – Σαουθάμπτον 3-3: Ελβετικό τυρί οι άμυνες, βαθμός στο 92′ για τους Αγίους

Χρυσό βαθμό στο «Στάμφορντ Μπριτζ» απέσπασε η Σαουθάμπτον κόντρα σε μία Τσέλσι που είχε άμυνα που θύμιζε… ελβετικό τυρί.

Οι Άγιοι παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν και να πάρουν τον βαθμό σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι (3-3).

Το σκορ άνοιξε ο Βέρνερ στο 15′ εκμεταλλευόμενος την τραγική αμυντική λειτουργία της Σαουθάμπτον. Μάλιστα, στο 28′ βγήκε ξανά στην πλάτη της άμυνας και έσκασε με ωραία λόμπα τον ΜακΚάρθι για το 2-0.

Ωστόσο, τα λάθη στην άμυνα της Τσέλσι έκαναν ξανά την εμφάνιση τους και στο 43′ ο Ινγκς εκμεταλλεύτηκε ένα από αυτά, πέρασε τον Κέπα και μείωσε σε 2-1. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο 57′ έφτασαν στο 2-2, όταν ο Ρίντιγκερ γύρισε άσχημα την μπάλα προς τον Κέπα και από τα λάθη που ακολούθησαν ο Τσε Άνταμς ισοφάρισε.

Ο Χάβερτς από την ασίστ του εξαιρετικού Βέρνερ σημείωσε το 3-2 στο 59′, ωστόσο η Σαουθάμπτον δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βέστεργκαρντ στην… αναμπουμπούλα πέτυχε το 3-3!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 17/10

Έβερτον – Λίβερπουλ 2-2 (19′ Κιν, 81′ Κάλβερτ-Λιούιν / 3′ Μανέ, 72′ Σαλάχ)

Τσέλσι – Σαουθάμπτον 3-3 (15′, 28′ Βέρνερ, 59′ Χάβερτς / 43′ Ινγκς, 57′ Τσε Άνταμς, 90+2′ Βέστεργκααρντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Αρσεναλ (19:30)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00)