16.8 C

Τσέλσι – Τότεναμ 2-0: Καθάρισε μέσα σε 8′ στο δεύτερο μέρος και έβαλε τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα (vid)

Ό,τι συνέβη στους ημιτελικούς του Carabao Cup επαναλήφθηκε και στο πρωτάθλημα όπου η Τσέλσι πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0 ξεπέρασε το εμπόδιο της Τότεναμ του Αντόνιο Κόντε στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Η Τσέλσι έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων αγωνιστικών δίχως νίκη, με τα δύο γκολ να έρχονται στο δεύτερο μέρος και σε διάστημα οχτώ λεπτών. Η Τότεναμ κράτησε στο πρώτο μέρος, βρήκε δίχτυα με τον Κέιν – το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Τιάγκο Σίλβα – αλλά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε το 1-0.

Ο Ζιγές άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο τελείωμα στο 47′ και στο 55′ ο Μέισον Μάουντ με την 20ή ασίστ του από την έναρξη της σεζόν 2019-2020 επέτρεψε στον Τιάγκο Σίλβα να βρει δίχτυα με κεφαλιά και να γίνει ο γηραιότερος σκόρερ στο πρωτάθλημα σε ηλικία 37 ετών και 123 ημερών.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Σαρ, Ζορζίνιο (73′ Καντέ), Ζιγές (90+1′ Σαούλ), Μάουντ, Κόβατσιτς, Χάντσον-Οντόι (87′ Αλόνσο), Λουκάκου

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τανγκάνγκα (57′ Σκιπ), Ντάιερ, Σάντσες, Ντέιβις, Σεσενιόν (56′ Λούκας), Χόιμπιεργκ, Γουίνκς (89′ Χιλ), Ντόχερτι, Κέιν, Μπέρχβαϊν

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/1

Γουότφορντ – Νόριτς 0-3 (51’, 74’ Σάρτζεντ / 90+2’ αυτ. Κούτσκα)

Σάββατο 22/1

Έβερτον – Άστον Βίλα 0-1 (45+3′ Μπουενδία)

Λιντς – Νιούκαστλ 0-1 (75′ Σέλβι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 1-0 (90+3′ Ράσφορντ)

Μπρέντφορντ – Γουλβς 1-2 (71′ Τόνι / 48′ Μουτίνιο, 78′ Νέβες)

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (7′ Γουόκερ-Πίτερς / 65′ Λαπόρτ)

Κυριακή 23/1

Άρσεναλ – Μπέρνλι 0-0

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-3 (55′ Εντουάρ / 8′ Φαν Ντάικ, 32′ Τσάμπερλεϊν, 89′ πεν. Φαμπίνιο)

Λέστερ – Μπράιτον 1-1 (46′ Ντάκα / 82′ Γουέλμπεκ)

Τσέλσι – Τότεναμ 2-0 (47′ Ζιγές, 55′ Τιάγκο Σίλβα)