16.6 C

Τσιτσιπάς: Λύγισε στον τελικό μετά από μάχη 3 ωρών με τον Ναδάλ

Κόντραρε στα ίσα τον Ράφαελ Ναδάλ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρόπαιο στο τουρνουά του Άμπου Ντάμπι ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπορεί να μην ολοκλήρωσε με έναν ακόμα τίτλο το 2019, ωστόσο ολοκλήρωσε μια ονειρεμένη για τον ίδιο χρονιά με μια απίστευτη μάχη απέναντι στον Ισπανό μύθο του αθλήματος.

Σε έναν τελικό που διήρκησε τρεις ώρες και δώδεκα λεπτά, ο Τσιτσιπάς ήταν εκείνος που προηγήθηκε στα σετ με εκπληκτική εμφάνιση στο τάι μπρέικ, ωστόσο ο Ναδάλ έδειξε την εμπειρία και την κλάση του και πήρε τον τελικό στις λεπτομέρειες.

Στο όγδοο μπρέικ πόιντ του στο πρώτο σετ ο Έλληνας τενίστας έκανε το 5-5, κράτησε το σέρβις του και στο τάι μπρέικ εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ναδάλ έκανε το 4-1 και κατέκτησε το σετ.

Ο Ισπανός απάντησε στο δεύτερο σετ, το οποίο ήταν ιδιαίτερα κλειστό και ο Ναδάλ έκανε το μπρέικ μετά από δύο αποτυχημένα μπρέικ πόιντς του Στέφανου, ο οποίος έχασε την αυτοσυγκέντρωση του και έπαιξε νευρικά. Στο τρίτο σετ, ο ίδιος επανήλθε και το έδειξε όταν ο Ισπανός προηγήθηκε με 4-2, έκανε μπρέικ στο μπρέικ, ισοφάρισε σε 4-4 και τελικά το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ισπανός ήταν πιο ψύχραιμος, ο Τσιτσιπάς έμοιαζε κουρασμένος και ο τελικός και το τρόπαιο κατέληξαν στον Ναδάλ μετά από έναν πραγματικά συγκλονιστικό τελικό.

Τα σετ: 6-7, 7-5, 7-6