22.5 C

Τσιτσιπάς – Ρούμπλεφ 0-2: Δίκαιη ήττα στην πρεμιέρα και προβληματισμός για την ακόμα πιο δύσκολη συνέχεια

Όντας νωχελικός και σαφώς κατώτερος από τον Ρώσο αντίπαλό του, ο Στέφανος ξεκίνησε με το... αριστερό τις υποχρεώσεις του στο ΑTP Finals και πλέον έχει μπροστά του την κρίσιμη αναμέτρηση με τον Τζόκοβιτς, που αποτελεί πρόωρο τελικό για τον ίδιο

Ο Τσιτσιπάς γνώρισε ήττα με κάτω τα χέρια από τον σαφώς ανώτερο του Αντρέι Ρούμπλεφ στην πρεμιέρα του στο ATP Finals του Τορίνο, σε ένα ματς που ο Ρώσος είχε εξαιρετικά ποσοστά στο σερβίς του, έδειξε σε τρομερή φυσική και πνευματική κατάσταση και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει -όποτε χρειάστηκε- το break στον Έλληνα πρωταθλητή, που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του σε κανένα σημείο του αγώνα.

Επικρατώντας με 6-4 και στα δύο σετ ο Ρούμπλεφ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο κορτ του Τορίνου και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο ATP Finals, «πιάνοντας» τον Τζόκοβιτς στην κορυφή του ομίλου.

Όσο για τον Στέφανο, που δεν κατόρθωσε να κερδίσει ούτε σετ στο σημερινό ματς χάνοντας τα 4 από τα τελευταία 5 παιχνίδια του στο φετινό Tour, τα πράγματα δυσκολεύουν ενόψει της συνέχειας, αφού θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Τζόκοβιτς σε ένα ματς «ζωής και θανάτου» για την υπόθεση πρόκριση που δυσκόλεψε με το… καλημέρα.