17.7 C

ΤΣΣΚΑ – Εφές 86-89: Πρόκριση-θρίλερ για την παρέα του Λάρκιν

Ο Κλάιμπερν έκανε τα πάντα για τους Ρώσους, όμως έχασε το τρίποντο που θα έδινε τη νίκη και η ομάδα του Αταμάν που έκανε περίπατο για τρία δεκάλεπτα εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό της Κολωνίας!

Η πανδημία του κορωνοϊού «έπληξε» την περασμένη σεζόν την Εφές, η οποία έδειχνε πεινασμένη και είχε τον τίτλο του φαβορί για τον τίτλο. Η διακοπή της στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσει τον τίτλο, ωστόσο τη φετινή χρονιά θα έχει την ευκαιρία της!

Οι Τούρκοι έκαναν περίπατο για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον Α’ ημιτελικό του Final Four της Κολωνίας, την υποτίμησαν, αλλά στο φινάλε έστω και με (πολύ) ιδρώτα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (86-89) και εξασφάλισαν την παρουσία τους στον μεγάλο τελικό της Κυριακής!

Ο Μπομπουά έδωσε το σύνθημα για το απίθανο ξεκίνημα της Εφές, η οποία έπαιξε απελευθερωμένα και παρά την κακή μέρα (μία ακόμα) στην οποία βρέθηκε ο Λάρκιν, φρόντισε να κάνει περίπατο από τα πρώτα λεπτά με διψήφια διαφορά πόντων (15-25).

Η έκρηξη του Μπουμπουά με τα 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο ανέβασαν και την ψυχολογία των Τούρκων, οι οποίοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν κι άλλο την απόδοση τους απέναντι σε μια ΤΣΣΚΑ που είχε σημείο αναφοράς τον Κλάιμπερν.

Αγωνίστηκε 35’11” και πέτυχε 26 πόντους με 9/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε να βρίσκει συμπαραστάτες. Ο Λούντμπεργκ άρχισε να σκοράρει, ο Χάκετ έβγαλε περισσότερη ενέργεια σε άμυνα και σε συνδυασμό με την υπεροψία που έβγαλε η Εφές, η διαφορά άρχισε να μαζεύεται επικίνδυνα.

Μπορεί ο Λούντμπεργκ να αποβλήθηκε με πέντε φάουλ νωρίς στην τελευταία περίοδο, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε το μομέντουμ και δεν το έχασε.

Σε αυτό βοήθησε και ο Μίτσιτς των 25 πόντων (!) και 6 ασίστ, ο οποίος επίσης αποβλήθηκε, με τους Ρώσους να αρχίζουν να τρυπούν την άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων και να βρίσκουν άνετα καλάθια. Παράλληλα, η Εφές ξέμενε και από ιδέες αφού πλην του Σανλί (19π.) έμοιαζε να κολλάει.

Ο Λάρκιν έβαλε 1/2 βολές στο κρίσιμο σημείο και με το σκορ στο 86-88 (και μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρης Ιτούδης) ο Κλάιμπερν δοκίμασε για τρεις και αστόχησε, εκεί όπου κρίθηκαν τελικά τα πάντα.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 86-89

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89.

Διαιτητές: Πουκλ – Γκαρσία – Βίλιους