19.9 C

ΤΣΣΚΑ – Ερυθρός Αστέρας 100-74: Με τρομερό Τζέιμς, επιστροφή στις νίκες

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία εύκολη νίκη, καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 100-74, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-5, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 5-9.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε δύο πρόσωπα στον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ακόμα και έτσι, όμως, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να έχει το προβάδισμα με οκτώ πόντους (52-44), αλλά ο Έλληνας προπονητής δεν ήταν ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του.

Έτσι στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ πάτησε «γκάζι» και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα. Στο τέλος τς τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στους 14 πόντους (76-62) και όλα έδειχναν ότι το τέταρτο δεκάλεπτο θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Έτσι και έγινε, με τον Μάικ Τζέιμς να έχει κάτσει στον πάγκο με 29 πόντους, πήρε το «όπλο» του ο Τζοέλ Μπόλομποϊ και με 17 δικούς του τελείωσε την υπόθεση νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (100-74).

Τα δεκάλεπτα: 26-21,  52-44, 76-62, 100-74