14.4 C

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 88-82: Ένα πισωγύρισμα… εντός προγράμματος

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τα στοιχεία των προηγούμενων αγωνιστικών κι έτσι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις σημαντικές απουσίες της ΤΣΣΚΑ και υποχρεώθηκε σε μια ήττα που δεν τον βγάζει εκτός των στόχων του.
Οι Ρώσοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Κλάιμπερν που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ που σημείωσε 32 πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος του στο επιθετικό κομμάτι.
Πολύ θετική η παρουσία του Ζαν Σαρλ στην τελευταία περίοδο, όταν οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να επιστρέψουν ξανά στο παιχνίδι, όμως δυστυχώς για την ομάδα του Πειραιά η ΤΣΣΚΑ έβρισκε πάντα απαντήσεις και συντηρούσε διαφορές από πέντε έως οκτώ πόντους.
Κλειδί για τη νίκη των Ρώσων ήταν η εμφάνιση του Κλάιμπερν, αφού ο Αμερικάνςο σημείωσε 29 πόντους και με εξαίρεση τον Ζαν Σαρλ, κανείς παίκτης του Μπαρτζώκα δεν μπόρεσε να σταματήσει τη σύνδεσή του με το καλάθι.
Επίσης, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει την ΤΣΣΚΑ μέσα στη ρακέτα, εκεί όπου οι Ρώσοι έπαιζαν χωρίς τους Μιλουτίνοφ και Σενγκέλια, κάτι που τελικά του στοίχησε.

Ο αγώνας

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη Μόσχα. Οι Ερυθρόλευκοι στα πρώτα τρία λεπτά υποχρέωσαν την ΤΣΣΚΑ σε παθητικό ρόλο και προηγήθηκαν με 12-2, δείχνοντας ότι έχουν μπει με άγριες διαθέσεις στο παρκέ.

Με τη γνωστή τους άμυνα που δεν αφήνει τον αντίπαλο να αναπνεύσει, οι παίκτες του Μπαρτζώκα υποχρέωναν τους Ρώσους σε κακές επιλογές, ενώ στην επίθεση χτύπησαν τόσο μέσα στη ρακέτα με τους Βεζένκοφ και Φαλ, όσο και από την περιφέρεια με δύο τρίποντα του Ντόρσεϊ.

Ο ομογενής γκαρντ είχε μάτι που γυάλιζε και ξεκινώντας με 3/3 τρίποντα έκανε το 4-15, απέναντι σε μια ΤΣΣΚΑ που έδειχνε μπλοκαρισμένη. Ο Σβεντ απάντησε για το 6-15, όμως ο Παπανικολάου με τρίποντη βόμβα από το πλάι πήγε τη διαφορά στους 12 (6-18). Η ΤΣΣΚΑ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με ένα σερί 6-0 μάζεψε γρήγορα τη διαφορά στους 6 πόντους (12-18). Ο Ολυμπιακός ωστόσο είχε έναν δαιμονισμένο Ντρόσεϊ ο οποίος με επτά σερί πόντους και συνολικά 14 στα πρώτα 10′, διατηρούσε την ομάδα του Πειραιά σε θέση οδηγού, με το σκορ στο δεκάλεπτο να είναι 20-25.

Το σκηνικό όμως δεν ήταν ίδιο και στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Πειραιά έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ, η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό κι έτσι έπειτα από πέντε λεπτά οι Ρώσοι είχαν βρεθεί μπροστά με 31-27. Ελλείψει Ντόρσεϊ οι Ερυθρόλευκοι έχασαν τον επιθετικό τους οίστρο, ενώ οι παίκτες του Ιτούδη είχαν πλέον περισσότερη αυτοπεποίθηση στις επιθέσεις τους, κάτι που τους βοήθησε να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

H ΤΣΣΚΑ όχι μόνο είχε ανατρέψει τη διαφορά του Ολυμπιακού, αλλά κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 10 πόντους (48-38), αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε καθόλου την φρεσκάδα του πρώτου δεκαλέπτου και είχε παραδοθεί στους γηπεδούχους που επικράτησαν κατά κράτος στο δεκάλεπτο με ένα 28-13 σε αυτό το διάστημα.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έδειξαν ότι μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση. Η ΤΣΣΚΑ είχε πάρει τον αέρα του Ολυμπιακού και όσο ο χρόνος περνούσε, τόσο οι Ρώσοι μεγάλωναν τη διαφορά τους. Στηριζόμενοι στον Κλάιμπερν ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι αλλά και στην άμυνά τους, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +17 66-49 (2.40” πριν το τέλος) και έδειχναν πλέον ότι είναι απόλυτο φαβορί για τη νίκη. Κάπου εκεί, μίλησε ο Ντόρσεϊ ξανά. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού βρήκε ξανά το χέρι του και η ομάδα του Πειραιά μάζεψε τη διαφορά στους επτά πόντους στο τέλος της περιόδου (66-59).

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Ντόρσεϊ κι ένα καλάθι του Λιβιό, έφεραν τη διαφορά στο -3 (66-63) με την αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ότι έχουν επιστρέψει για τα καλά στο ματς. Όμως η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 11-2 και πήραν ξανά διαφορά ασφαλείας (75-65). Ο Ολυμπιακός έδειχνε πάλι να χάνει το μομέντουμ, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ έφτανε στη νίκη. Ο Κλάιμπερν έκανε ότι ήθελε, ο Ντόρσεϊ απαντούσε όμως ήταν ο μόνος που σκόραρε με συνέπεια για τον Ολυμπιακό και κάπως έτσι οι παίκτες του Μπαρτζώκα έφτασαν στη δεύτερή τους ήττα στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82