15 C

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 80-61: Κακός ο Θρύλος, κακή και η διαιτησία

Ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος επιθετικά στη Μόσχα μετά το πρώτο εξάλεπτο και η διαιτησία τον «αποτελείωσε», με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί με 80-61 χωρίς να παίξει κάτι το ιδιαίτερο

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχα με 80-61 στη «MEGASPORT ARENA» για τη 12η αγωνιστική της Euroleague. Στο 5-5, πλέον, οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης, στο 9-3 η ΤΣΣΚΑ, που πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση. Στο γήπεδο βρέθηκαν 2.611 θεατές.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι μετά το 6′, όταν και βρέθηκαν να προηγούνται με +8 (9-17) παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο πρώτο διάστημα του αγώνα με διαρκή κίνηση και την μπάλα να αλλάζει γρήγορα χέρια. Ωστόσο, όσο κυλούσε ο χρόνος χάθηκε η ισορροπία μεταξύ άμυνας και επίθεσης. Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπαθούν να βρουν ξανά αγωνιστικό ρυθμό και σταθερότητα, καθώς τις τελευταίες ημέρες έχουν προπονηθεί ελάχιστα όλοι μαζί λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού, που προέκυψαν μέσα στην ομάδα.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν και μία εχθρική διαιτησία, καθώς τα κριτήρια στις δύο ρακέτες ήταν διαφορετικά και ο Ολυμπιακός ύστερα από 30 λεπτά αγώνα είχε εκτελέσει μόλις 4 βολές. Τρεις ο Βεζένκοβ και μία ο Ζαν-Σαρλ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας «εξερράγη» στον πάγκο και δέχθηκε δύο μαζεμένες τεχνικές ποινές, με συνέπεια να αποβληθεί 16.2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 18/35 δίποντα και 6/24 τρίποντα, σουτάροντας μόλις 8 βολές, τις 5 εξ αυτών στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου όλα είχαν κριθεί. Οι Γιώργος Πρίντεζης και Χασάν Μάρτιν σκόραραν από 10 πόντους, αλλά ο Έλληνας φόργουορντ έπαιξε πολύ λίγο στο πρώτο ημίχρονο (μόλις 06:31). Ο Βασίλης Σπανούλης μπορεί να ήταν άστοχος από το τρίποντο (0/5), αλλά μέτρησε 7 ασίστ.

Στο πρώτο του παιχνίδι ως αντίπαλος του Ολυμπιακού, το πρόσωπο της αναμέτρησης, σημείωσε μόλις 4 πόντους. Ο λόγος για τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος σκόραρε το πρώτο του καλάθι στο 37′ (72-49).

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε στη βασική πεντάδα τους Σλούκα, Σπανούλη, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν. Ο Έλληνας προπονητής είχε συμπεριλάβει 13 παίκτες στην αποστολή και πριν από το τζάμπολ απέκλεισε τον Κόνιαρη από τη 12άδα. Ο Δημήτρης Ιτούδης άρχισε στην πεντάδα τους Χάκετ, Χίλιαρντ, Κουρμπάνοφ, Σενγκέλια, Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ αγωνίστηκε για πρώτη φορά απέναντι στην ομάδα που τον ανέδειξε.

Ο Βασίλης Σπανούλης έπαιξε για πρώτη φορά βασικός στη φετινή σεζόν και ο στόχος ήταν ξεκάθαρος: να υπάρξει περισσότερη κίνηση στην επίθεση και να μη βρίσκεται η μπάλα διαρκώς στα χέρια του Σλούκα. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, με στοχευμένες επιθέσεις στο ποστ και τον Μάρτιν να αρχίζει με 2/2 έπειτα από ασίστ των Σπανούλη και Σλούκα. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο εξάλεπτο, σκοράροντας 17 πόντους! Ωστόσο, στη συνέχεια υπήρξε επιθετική δυστοκία και αγωνιστική κατάρρευση.

Με τρίποντο του Σλούκα στο 5′, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-11. Ένα καλάθι και φάουλ του Ζαν Σαρλ και ένα τρίποντο του Παπανικολάου «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +8 (9-17) στο 6′. Ο Ιτούδης πήρε τάιμ-άουτ και έριξε στο ματς τους Τζέιμς και Κλάιμπερν. Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Σενγκέλια και τον Ζαν-Σαρλ να μην τον προλαβαίνει στις περιστροφές, η ρωσική ομάδα μείωσε άμεσα σε 15-17. Ένα ακόμα τρίποντο, τη φορά αυτή από τον Τζέιμς προς τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, έδωσε στην ΤΣΣΚΑ το προβάδισμα για πρώτη φορά (20-19). Οι Ρώσοι, με επιμέρους σκορ 11-2, πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός άρχισε με τους Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Έλις. Η ομάδα έβγαλε πολύ καλές άμυνες, αλλά είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως σε περίπου 9 αγωνιστικά λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν σκοράρει μόλις ένα δίποντο, αυτό του Σπανούλη (15-19), ενώ είχαν και 2/3 βολές με τον Βεζένκοβ, ο οποίος έδωσε για τελευταία φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (20-21 στο 11′). Κάποια στιγμή η ΤΣΣΚΑ θα «ξεκολλούσε» στην επίθεση, κάτι που έγινε. Με τα «ψέμματα», οι γηπεδούχοι άρχισαν να «χτίζουν» μία διαφορά και να προηγούνται με 28-21 στο 15′. Ο Λαρεντζάκης, με κλέψιμο στον Κλάιμπερν και λέι-π στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 28-23 στο 15′, σκοράροντας το πρώτο δίποντο της ομάδας του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, παρέμεναν άστοχοι, έχοντας μέχρι το 16′, 1/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα, σε 6 λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Με τρίποντο του Χίλιαρντ στο 18′, η ΤΣΣΚΑ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (35-25), την οποία και συντήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ουσιαστικά, η γηπεδούχος είχε ένα επιμέρους σκορ 29-12 από το 6ο μέχρι το 20ό λεπτό. Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +11 (38-27, 51 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου). Ο Σπανούλης ήταν εκείνος που έδωσε επιθετική ώθηση στον Ολυμπιακό, με τρεις πάσες πάρε-βάλε σε Μάρτιν και Ζαν-Σαρλ (δις). Ο Γάλλος φόργουορντ είχε 9 ποντους στο πρώτο μέρος και ο αειθαλής αρχηγός του Θρύλου 4 ασίστ. Ο Τζέιμς έκανε «ζημιά» με 9 πόντους. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 10/22, δίποντα, 2/11 τρίποντα και μόλις 3/4 βολές, ενώ οι Μοσχοβίτες τού έδωσαν και κατάλαβαν από τις βολές (10/12), έχοντας 7/17 δίποντα και 5/16 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει ένα πολύ καλό αμυντικό πρώτο ημίχρονο, αλλά έχασε 7 αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας ισάριθμες δεύτερες ευκαιρίες στην αντίπαλό του, ενώ έχασε πολλά αμαρκάριστα λέι-απ στο ποστ. Ο Μπαρτζώκας μέτρησε 11 χαμένα λέι-απ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του είχε μόλις 4/20 εύστοχες επιθέσεις. Με καλάθι του Σενγκέλια, η ΤΣΣΚΑ έφτασε για πρώτη φορά στο +12 (41-29) με την έναρξη της τρίτης περιόδου, την ώρα που ο ΜακΚίσικ έψαχνε τα παθήματά του, καθώς παρέμενε άποντος (οι Σλούκας, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν ήταν οι άλλοι 4 της πεντάδας στην αρχή της τρίτης περιόδου). Ο Παπανικολάου, με το δεύτερό του τρίποντο στο ματς, έδωσε μία «ανάσα» στο 23′ (41-32), αλλά με ένα τρίποντο του Χάκετ από τη γωνία και ένα λέι-απ του Κουρμπάνοφ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +14 (46-32 στο 25′).

Ο ΜακΚίσικ πέτυχε το πρώτο του καλάθι από κοντά (46-34), αλλά ο Ολυμπιακός παρέμενε άστοχος. Το θετικό ήταν πως άστοχη παρέμενε και η ΤΣΣΚΑ. Είναι ενδεικτικό πως το επόμενο καλάθι στο ματς μπήκε στο 28′. Με τρίποντο ο Χάκετ έκανε το 49-34 και με τρίποντο του Βόιγκτμαν η ομάδα της Μόσχας έφτασε για πρώτη φορά στο +17 (55-38). Ο Μπαρτζώκας ήταν εκνευρισμένος με κάποιες διαιτητικές αποφάσεις και πήρε δύο μαζεμένες τεχνικές ποινές, 16.2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 56-38 και τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 9 πόντους. Η διαιτησία ήταν κακή, αλλά και ο Ολυμπιακός έδωσε δικαιώματα λόγω αστοχίας.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν να ανέβουν «βουνό» στην τέταρτη περίοδο, από το -18. Πραγματικά, δεν «έβγαινε» τίποτα πάνω στο παρκέ και ο Χρήστος Παππάς, που ανέλαβε καθήκοντα head coach, προσπαθούσε να βρει το κατάλληλο σχήμα. Η διαφορά πήγε και στο +22 με δύο σερί καλάθια του Μπολομπόι (60-38 στο 31′). Η διαφορά μπορεί να ήταν μεγάλη, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν είχε κάνει κάποια σπουδαία εμφάνιση. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μόλις 21-11 μέχρι το 34′. Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος και προσπάθησε να «μαζέψει» τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Πρίντεζη να παίρνει χρόνο στην τέταρτη περίοδο και να σκοράρει 10 πόντους, «κατεβάζοντας» ουσιαστικά μόνος του τη διαφορά στο τελικό -19 (80-61). Οι Ρώσοι είχαν φτάσει μέχρι το +24 στο 37′ (70-46) χάρη σε ένα τρίποντο του Αντόνοφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61.

Οι διαιτητές: Χουάν Κάρλος Γκαρθία (Ισπανία), Όλεγκς Λάτισεβς (Λετονία), Μεντί Ντιφαλά (Γαλλία).