12.5 C

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Πάρμα Περμ 95-97: Ο Γκριγκόριεβ «σκότωσε» την ομάδα του Ιτούδη

Ήττα-σοκ σημείωσε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς η Πάρμα Περμ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 20 πόντους κατάφερε να επικρατήσει με τρίποντο του Γκριγκόριεβ στη λήξη του αγώνα (95-97).

Στη δεύτερη αγωνιστική της VTB League, η ΤΣΣΚΑ έδειξε στην αρχή του αγώνα ότι θα φτάσει σε μία πολύ εύκολη επικράτηση επί της Πάρμα Περμ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 55-44, ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν έδειξε διατεθειμένη να ρίξει την απόδοσή της, φτάνοντας τελικά στο +20 (81-61) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι έγινε ροντέο, με την Πάρμα να κάνει ένα σερί 14-0 να μειώνει σημαντικά τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά χτύπησε την ΤΣΣΚΑ εκεί που… πονάει.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με 93-94, ο Μάικ Τζέιμς (31 π) άμεσα απάντησε για το 95-94, αλλά ο Γκριγκόριεβ είχε διαφορετική άποψη και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με τρίποντο στη λήξη του αγώνα.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έμεινε στους 13 πόντους, ενώ ο Κλάιμπερν δείχνει ότι έχει επιστρέψει και βρίσκεται σε καλό ρυθμό σημειώνοντας 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 55-44, 81-61, 95-97.