17.2 C

ΤΣΣΚΑ – Μπαρτσελόνα 75-88: Καταλανικός θρίαμβος παρά τις μεγάλες απουσίες!

Η Μπαρτσελόνα είναι πλέον μια ανάσα μακριά από την ΤΣΣΚΑ. Το θριαμβευτικό πέρασμα των ελλιπέστατων Καταλανών από τη Μόσχα χωρίς Μίροτιτς, Κλαβέρ και Ντέιβις πιστοποίησε το γεγονός πως οι Ρώσοι δεν βρίσκονται σε καλό φεγγάρι. Η ομάδα του Ιτούδη είχε ηττηθεί στην Μπασκόνια και είχε νικήσει πολύ δύσκολα Αρμάνι και Ζαλγκίρις, μέχρι που τελικά την πάτησε κόντρα στην Μπαρτσελόνα…

Η Μπαρτσελόνα μείωσε τη διαφορά που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ, περνώντας νικηφόρα από τη Μόσχα, με 75-88, για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Mε 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κόρεϊ Χίγκινς ντύθηκε «εκτελεστής», ενώ «κλειδί» για το τεράστιο «διπλό» της ομάδας του Γιασικεβίτσιους αποδείχτηκε η ευστοχία από τη γραμμή των 6.75. Η Μπαρτσελόνα είχε 12/17 έναντι των 4/12 της ρωσικής ομάδας, με τον Άλεξ Αμπρίνες (19π.) να μετρά 5/9 και τον Νικ Καλάθη (13π.) 3/5 έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Αν και η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα αξιοποιώντας τους ψηλούς της, Νίκολα Μιλουτίνοβ (15π., 6ρ.) και Τορνικέ Σενγκέλια (10π.,7ρ.), παρέδωσε τα «όπλα» στο β΄ μέρος. Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 18 πόντους, αλλά δεν είχε μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες του στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Η ΤΣΣΚΑ παρέμεινε πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα με 15-5, ενώ η Μπαρτσελόνα την ακολουθεί πλέον με μόνο μία νίκη διαφορά, αφού έχει ρεκόρ 14-6.

Την υπεροχή της στη ρακέτα αξιοποίησε η ΤΣΣΚΑ στην 1η περίοδο και με αποδέκτες της μπάλας τους Σενγκέλια και Μιλουτίνοβ προηγήθηκε με 18-11 και 25-17. Η Μπαρτσελόνα που κηνυγούσε στο σκορ μετά το 8-8, μείωσε με τρίποντο του Νικ Καλάθη (25-20 σκορ 1ης περιόδου). Στη 2η περίοδο, οι Καταλανοί, με επιθετικές «αιχμές» τους Χίγκινς και Αμπρίνες (15 και 14 πόντους αντίστοιχα στο ημίχρονο) «ροκάνισαν» τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 40-40. Ο Αρτέμ Πουστοβί έβαλε μπροστά τους «μπλαουγκράνα» και αμέσως μετά ο Γεωργιανός σέντερ της ρωσικής ομάδας, Τορνικέ Σενγκέλια, με μία βολή διαμόρφωσε το 41-42, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που είχε 7 λάθη στο α΄ μέρος, βελτιώθηκε σε αυτόν τον τομέα, συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, όπως και στο 2ο δεκάλεπτο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έκανε επιμέρους σκορ 15-22 στην 3η περίοδο. Τα τρίποντα των Σέρχι Μαρτίνεθ και Κάιλ Κούριτς ήρθαν σε κρίσιμη στιγμή για τους Καταλανούς, όταν δηλαδή η ΤΣΣΚΑ είχε πλησιάσει στους 4 πόντους, 49-53. Μετά το 51-59, από τους προαναφερόμενους, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το +8 (56-64), χάρη σε 4 πόντους του Κόρεϊ Χίγκινς και 2 του Άνταμ Χανγκά. Η 4η περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους, αφού στις προσπάθειες των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη να αντιδράσουν, δύο τρίποντα του Νικ Καλάθη αποτέλεσαν «τείχος», 62-75. Η Μπαρτσελόνα είχε την απάντηση κάθε φορά, με τους Οριόλα, Χίγκινς, ενώ το τρίποντο του Λεάντρο Μπολμάρο διαμόρφωσε το τελικό 75-88.