20.8 C

ΤΣΣΚΑ – Μπασκόνια 94-90: Λαχτάρησε αλλά έκανε το 2/2

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία σημαντική νίκη με 94-90 επί της Μπασκόνια, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 14-6, πιάνοντας στην τρίτη θέση Μπαρτσελόνα και Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 7-13.

Η Μπασκόνια από την αρχή της αναμέτρησης έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ, καθώς δεν της έδωσε τη δυνατότητα να πάρει διαφορά. Έτσι, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς τελείωσε την πρώτη περίοδο μόλις στο -2 (27-25) και έδειξε ότι θα βάλει πολύ δύσκολα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να αποδίδουν πολύ καλά στο παρκέ της Megasport Arena. Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να ανεβάσει τη διαφορά, η οποία έφτασε στους 8 πόντους (48-40) πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Μπασκόνια αντέδρασε και μείωσε στους 4 (50-46), για να έρθει ο Φόιγκτμαν και να γράψει το 52-46, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη… σοβάρεψε και ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή της, με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των φιλοξενούμενων (33 π) η ρωσική ομάδα ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 17 πόντους (75-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, η Μπασκόνια δεν τα παράτησε και προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά, όταν από το -17 (88-71) βρέθηκε στο -4 (90-86), 14 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Βέβαια, η διαφορά που κλήθηκαν να καλύψουν οι παίκτες του Ιβάνοβιτς ήταν πάρα πολύ μεγάλη και η ΤΣΣΚΑ εν τέλει πήρε τη νίκη με 94-90.

Πολύ καλός για την ΤΣΣΚΑ ήταν και ο Νταρούν Χίλιαρντ με 14 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Γιουσουπά Φολ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τόρνικε Σενγκέλια με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-46, 75-58, 94-90