20.7 C

ΤΣΣΚΑ – Ρεάλ 60-55: Τέλος στο αήττητο 13 αγώνων στο ντεμπούτο Σαντ-Ρος

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 60-55, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 13-6, ενώ η ισπανική ομάδα υποχώρησε στο 15-4.

Σε ένα παιχνίδι που αμφότερες οι ομάδες είχαν απελπιστικά ποσοστά στα σουτ τόσο δύο όσο και τριών πόντων, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν αυτή που πέρασε τα εμπόδια που βρήκε κατά τη διάρκεια του αγώνα και τελείωσε το αήττητο σερί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα τον στόχο και έτσι το παιχνίδι έγινε πολύ κλειστό. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 26-33.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να κάνουν το 26-33, 34-33 στο πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ, ωστόσο, δεν άφησε την αναμέτρηση και παρέμεινε πολύ κοντά στην ΤΣΣΚΑ, η οποία δεν μπόρεσε να μεγαλώσει την υπέρ της διαφορά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 43-43.

Οι δύο ομάδες έλυσαν τις… διαφορές τους στην τέταρτη περίοδο, όπου οι Ρώσοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με τον Νταρούν Χίλιαρντ (14 π) να πετυχαίνει ένα καθοριστικό τρίποντο για να κάνει το σκορ 58-54, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Ρεάλ και να πάρουν τη νίκη με 60-55.

Κορυφαίος για τους Ρώσους ο Μάικτ Τζέιμς με 19 πόντους, ενώ ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος αγωνίστηκε για 21 λεπτά όπου είχε 4 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-33, 43-43, 60-55