20.5 C

ΤΣΣΚΑ – Βαλένθια 81-70: Με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία πολύ πιο δύσκολη νίκη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (81-70) επί της Βαλένθια, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 15-6, ενώ η ισπανική ομάδα υποχώρησε στο 10-11.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Βαλένθια, καθώς η ισπανική ομάδα δεν πήγε στην Ισπανία μόνο για να έχει μόνο παρουσία στο παρκέ της Megasport Arena. Η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου, κατάφερε να μείνει κοντά στην πρωταθλήτρια Ευρώπης και δεν της έδωσε τη δυνατότητα να κάνει το παιχνίδι της.

Μέχρι την τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν κλειστό, ο Μάικς Τζέιμς (14 π, 3/10 σουτ εντός πεδιάς, 7/8 βολές) δεν μπορούσε να βρει δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και η Βαλένθια ήταν μόλις τέσσερις πόντους πίσω (60-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν στο πρόσωπο του Γιοχάνες Φόιγκτμαν (19 π) τον άνθρωπό τους, μιας και ο έμπειρος σέντερ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Παράλληλα, οι Χάουαρντ Σαντ-Ρος και Ντάνιελ Χάκετ τον συμπλήρωσαν επάξια και η ΤΣΣΚΑ με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο του αγώνα μπόρεσε να ελέγξει πλήρως την αναμέτρηση.

Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη (81-70) που τη διατηρεί στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 60-56, 81-70