25.1 C

ΤΣΣΚΑ – Βιλερμπάν 90-83: Έφτασε τις 12 νίκες με «δαιμονισμένο» Χάκετ!

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο ΟΑΚΑ σημειώνοντας 27 (!) πόντους και συνέβαλε στο ξέσπασμα των Ρώσων στο τέταρτο δεκάλεπτο προκειμένου να έρθει η 12η νίκη τους σε 19 αγώνες

Χωρίς τον Γουίλ Κλάιμπερν αγωνίστηκε πάλι η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο αυτό δεν αποτέλεσε κανένα πρόβλημα για να επικρατήσει δύσκολα της μαχητικής Βιλερμπάν (90-83) και να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 12-7, βάζοντας γερή υποψηφιότητα για πλασάρισμα στην πρώτη  τετράδα. Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Τι Τζει Πάρκερ γνώρισε μια ήττα… εντός προγράμματος και υποχώρησε στο 8-10.

Από εκεί που σταμάτησε στο ΟΑΚΑ συνέχισε ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Ντάνιελ Χάκετ, που σημείωσε 27 πόντους παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες κι από τους Μιλουτίνοβ(12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις (16 πόντοι) και Σβεντ (17 πόντοι). Για τους αξιόμαχους πρωταθλητές Γαλλίας πάλεψαν οι Νάιτ με 16 πόντους αλλά κι ο Γκιστ με τον Τζόουνς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο σε όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ να είναι ισόπαλο στο τέλος της περιόδου (23-23). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σβεντ που πέτυχε 9 πόντους, ενώ για τους πρωταθλητές Γαλλίας πολύτιμες λύσεις έδωσε ο Νάιτ με 6.

Με τον ίδιο τρόπο κύλησε ο αγώνας στην συνέχεια καθώς η γαλλική ομάδα παρέμενε άκρως ανταγωνιστική έχοντας τον Γκιστ σε καλό βράδυ. Τελικά η λήξη του πρώτου μέρους την βρήκε πίσω στο σκορ με το ισχνό 40-39. Για το σύνολο του Ιτούδη συνέβαλαν σημαντικά σε αυτό το διάστημα οι πρώην παίκτες του Ολυμπιακού Χάκετ και Μιλουτίνοβ με 9 και 10 πόντους.

Τίποτα διαφορετικό και στην 3η περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι 22-22, κάτι που διατηρούσε την ομάδα της Λιόν δυναμικά στο παιχνίδι μια τεράστιας νίκης. Οι Γάλλοι είδαν τον Τζόουνς να αφυπνίζεται και να αποτελεί πονοκέφαλο για την άμυνα των Ρώσων, την στιγμή που ο Χάκετ συνέχιζε να βρίσκεται στη ζώνη του λυκόφωτος.

Το 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα επιμέρους 7-0 και να στέλνει την διαφορά στους 8. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους 3, όμως ένα νέο 9-0 των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 80-68. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Πάρκερ αντέδρασαν πάλι και έφτασαν σε απόσταση 4 πόντων σχεδόν 2 λεπτά πριν το τέλος. Στην επόμενη φάση ο Χάκετ πέτυχε γκολ-φαουλ κι εξανέμισε της όποιες ελπίδες νίκης των Γάλλων.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ – Κορομηλάς – Αλιάγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 40-39, 61-61, 90-83.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 18/33 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 15/22 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 28/49 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 12/13 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 2, Μπολομπόι, Ούχοφ 6 (2), Χάκετ 27 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος), Φόγκτμαν 3 (3 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6, Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρμπάνοφ 1, Σβεντ 17 (4/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 15 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς 12 (1), Καουντί 7 (4 ριμπάουντ), Λακόμπ 4, Ντιό 3 (1), Νάιτ 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 5, Οσετκόφσκι 5, Στραζέλ 2, Αντετοκούνμπο.