24.2 C

Τζένοα – Γιουβέντους 1-3: Ο Ρονάλντο έδωσε τη λύση

Η Γιουβέντους για ένα ημίχρονο δεν μπορούσε με τίποτα να διασπάσει την άμυνα της Τζένοα και αντίθετα παρουσίαζε τα γνωστά προβλήματα στη δημιουργία κλασικών ευκαιριών.

Ξεμπλόκαρε τελικά στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε το τρίποντο με 3-1. Ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ στο 57′, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο πρώην παίκτης της Στουράρο έφερε το ματς στα ίσα.

Παρόλα αυτά τη λύση την έδωσε ο Ρονάλντο στο 100ό του ματς με τη βέκια σινιόρα. Με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 78′ και στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 11/12

Σασουόλο – Μπενεβέντο 1-0 (8′ πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12/12

Κροτόνε – Σπέτσια 4-1 (7′, 90+6′ Μεσίας, 49′ Ρέτσα, 56′ Ενρίκε / 18′ Φαρίας)

Τορίνο – Ουντινέζε 2-3 (66′ Μπελότι, 67′ Μπονατσόλι / 21′ Πουσέτο, 54′ Ντε Πάουλ, 69′ Νεστορόφσκι)

Λάτσιο – Βερόνα 1-2 (56′ Καϊσέδο / 45′ Λατσάρι αυτ., 67′ Ταμέζ)

Κυριακή 13/12

Κάλιαρι – Ίντερ 1-3 (42′ Σοτίλ / 77′ Μπαρέλα, 84′ Ντ’ Αμπρόζιο, 90+4′ Λουκάκου)

Αταλάντα – Φιορεντίνα 3-0 (44′ Γκόσενς, 55′ Μαλινόφσκι, 63′ Τολόι)

Μπολόνια – Ρόμα 1-5 (24′ αυτ. Κριστάντε / 5′ αυτ. Πόλι, 10′ Τζέκο, 15′ Πελεγκρίνι, 35′ Βερετού, 44′ Μιχιταριάν)

Νάπολι – Σαμπντόρια 2-1 (53′ Λοσάνο, 68′ Πετάνια / 20′ Γιάνκτο)

Τζένοα – Γιουβέντους 1-3 (61′ Στουράρο / 57′ πεν. Ντιμπάλα, 78′ πεν. 89′ πεν. Ρονάλντο)

Μίλαν – Πάρμα (21:45)