21.4 C

Τζένοα – Νάπολι 1-2: Απόδραση από τη Γένοβα με ενδεκαδάτο Μανωλά και ήρωα Πετάνια (vid)

Το 2/2 στην εποχή Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε η Νάπολι που έδειξε το μέταλλο που χτίζει τη φετινή σεζόν, περνώντας αλώβητη από την έδρα της Τζένοα με 2-1.

Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε βασικός σε όλη την αναμέτρηση και είχε εξαιρετική παρουσία, ενώ η ομάδα του ήταν σοβαρή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε στο 39ο λεπτό ο Φαμπιάν Ρουίθ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ενώ η ομάδα της Γένοβας ισοφάρισε στο 69′ με το δυνατό σουτ στην κίνηση του Καμπιάσο στο δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Γκιγλιόνε από τα αριστερά.

Τη λύση την έδωσε τελικά ο Πετάνια που πέρασε αλλαγή στο 82′. Ο επιθετικός της Νάπολι χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να πιάσει μια φανταστική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από την εκτέλεση φάουλ του Μάριο Ρούι και να διαμορφώσει το τελικό 1-2.

ΤΖΕΝΟΑ: Σιρίγου, Φανχάουσντεν (67′ Μασιέλο), Μπιράστσι, Κρισίτο, Γκιγλιόνε (83′ Μπεχράμι), Ροβέλα, Μπάντελ, Στουράρο (67′ Καλόν), Καμπιάσο, Εκουμπάν (46′ Μπούκσα), Ερνάνι (46′ Πάντεφ)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρούι (90+2′ Ζουάν Ζεσούς), Ρουίθ, Λομπότκα, Ελμάς (90+2′ Γκαετάνο), Πολιτάνο (82′ Πετάνια), Λοσάνο (70′ Ουνάς), Ινσίνιε

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/8

Ουντινέζε – Βενέτσια 3-0 (29′ Πουσέτο, 70′ Ντεουλοφέου, 90+3′ Μολίνα)

Βερόνα – Ίντερ 1-3 (15′ Ίλιτς / 47′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 83′, 90+4′ Χοακίν Κορέα)

Σάββατο 28/8

Αταλάντα – Μπολόνια 0-0

Λάτσιο – Σπέτσια 6-1 (5′, 15, 45+2′ Ιμόμπιλε 47′ Φελίπε Άντερσον, 70′ Χισάι, 85′ Λουίς Αλμπέρτο / 4′ Βέρντε)

Φιορεντίνα – Τορίνο 2-1 (41′ Νικολάς Γκονσάλες, 70′ Βλάχοβιτς / 89′ Βέρντι)

Γιουβέντους – Έμπολι 0-1 (21′ Μανκούζο)