14.4 C

Τζένοα – Νάπολι 1-2: Ο Λοσάνο ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε τη λύση

Η κατάκτηση του Κυπέλλου έχει δώσει άλλη ώθηση στη Νάπολι.  Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο πέρασε από τη Γένοβα (2-1 την Τζένοα) και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, όπου θα επιδιώξει να εδραιωθεί σε αυτήν. Μάλιστα, αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των Ναπολιτάνων στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Ο Μέρτενς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με την Τζένοα να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Οι Ναπολιτάνοι βρήκαν τη λύση και απέδρασαν με το τρίποντο χάρη σε έναν παίκτη που ήρθε από τον πάγκο. Ο Ίρβινγκ Λοσάνο πέρασε ως αλλαγή στο 64′ και δύο λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε μια βαθιά μπαλιά από την άμυνα βγήκε απέναντι από τον Περίν και σκόραρε για το τελικό 1-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 7/7

Λέτσε – Λάτσιο 2-1 (30′ Μπαμπακάρ, 47′ Λουτσόνι / 5′ Καϊσέδο)

Μίλαν – Γιουβέντους 4-2 (62′ πεν. Ιμπραΐμοβιτς, 66′ Κεσιέ, 67′ Λεάο, 80′ Ρέμπιτς / 47′ Ραμπιό, 53′ Ρονάλντο)