18.3 C

Τζένοα – Τορίνο 1-2: Πρώτο τρίποντο στο εξ αναβολής παιχνίδι

Πρώτη νίκη για την Τορίνο που βρίσκεται πλέον στο μείον ένα από την επικίνδυνη ζώνη καθώς έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στη Serie A.

Το παιχνίδι που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί πριν ένα μήνα (τρίτη αγωνιστική), αλλά δεν έγινε λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού στην Τζένοα, έληξε με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 2-1.

Οι βάσεις μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Λούκιτς πήρε τη σκαφτή πάσα και με δυνατό σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-1 στο 9′. Με το αυτογκόλ του Πελεγκρίνι έγινε το 0-2 στο 26′. Η Τζένοα πίεσε, αλλά κατέφερε να μειώσει όταν πια ήταν πολύ αργά. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σκαμάκα σκόραρε ξανά για το τελικό 1-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 2/10

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 1-2 (72′ Βλάχοβιτς / 42′ πεν. Κουαλιαρέλα, 83′ Βέρε)

Σάββατο 3/10

Σασσουόλο – Κροτόνε 4-1 (19′ Μπεράρντι, 58′ πεν., 85′ Καπούτο, 90+3′ Λοκατέλι / 49′ πεν. Νουάνκουο)

Ουντινέζε – Ρόμα 0-1 (55′ Πέδρο)

Κυριακή 4/10

Αταλάντα – Κάλιαρι 5-2 (7′ Μουριέλ, 29′ Πάπου Γκόμες, 37′ Πάσαλιτς, 42′ Σαπάτα, 81′ Λάμερς / 24′ Γοδίν, 52′ Ζοάο Πέδρο)

Πάρμα – Βερόνα 1-0 (1′ Κούρτιτς)

Μπενεβέντο – Μπολόνια 1-0 (66′ Λαπαντούλα)

Λάτσιο – Ίντερ 1-1 (55′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 30′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Μίλαν – Σπέτσια 3-0 (57′, 78′ Λεάο, 76′ Τεό Ερναντές)

Γιουβέντους – Νάπολι (Η αναμέτρηση κρίθηκε με 3-0 στα χαρτιά).