17.9 C

Τζούντο: Τρίτος ο Άρης στο Europa League

Το τμήμα Τζούντο του Άρη κατέκτησε την 3η θέση στο Europa League της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Τζούντο, το οποίο διεξήχθη στην Οντιβέλα της Πορτογαλίας.

Η ανακοίνωση του ερασιτέχνη Άρη:

«Το τμήμα Τζούντο του ΑΡΗ εκπροσώπησε πανάξια τον σύλλογο και την Ελλάδα, κατακτώντας την 3η θέση στο Europa League της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Τζούντο, το οποίο διεξήχθη στην Οντιβέλα της Πορτογαλίας.

Μ’ αυτήν τη διάκριση, ο ΑΡΗΣ εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Champions League της επόμενης χρονιάς. Ήταν το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για την ομάδα μας, μετά απ’ αυτό του 2017, στη Γερμανία.

Στον πρώτο γύρο ο ΑΡΗΣ λύγισε τη σερβική JC Kinezis Nis. Ακολούθως, ηττήθηκε από τη γαλλική Sucy Judo, η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στην τρίτη αναμέτρηση, ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Olymp Crasnodar και στον τελικό για την 3η θέση επιβλήθηκε με 3-2 της επίσης ρωσικής Judo Sports Club Edelweiss Grozny (κάτοχο του Europa League 2017) με 3-2, με τον Ιακίβ Κάμο να κερδίζει τον Ζελιχμάν Μπασάεφ, ενώ είχαν προηγηθεί οι νίκες των Δαυίδ Τσοκούρη και Γιώργου Αζωΐδη.