23.3 C

US Open: Η 18χρονη Ραντουκάνου έσβησε το όνειρο της Σάκκαρη στα ημιτελικά της διοργάνωσης

Η Μαρία Σάκκαρη το πάλεψε μέχρι τέλους στη Νέα Υόρκη, αλλά τελικά υπέκυψε μπροστά στο ταλέντο της Βρετανίδας αθλήτριας, που με τη σειρά της έγραψε ιστορία στο US Open

Έπεσε μαχόμενη η Σάκκαρη στην Αμερική. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια το πάλεψε μέχρι τέλους, όμως τελικά ηττήθηκε από την εξαιρετική και αήττητη Έμα Ραντουκάνου, που σε ηλικία 18 ετών συνεχίζει να γράφει ιστορία.

Η Σάκκαρη έφτασε ένα βήμα από το όνειρο του τελικού στο grand slam της Αμερικής, αλλά είδε την ασταμάτητη Βρετανίδα να της κόβει τα φτερά στον ημιτελικό επκρατόντας με 2-0 σετ (6-1, 6-4) μετά από 1,5 ώρα αγώνα.

Η Ραντουκάνου παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του ματς και με εξαιρετικά χτυπήματα στο σερβίς της Ελληνίδας πρωταθλήτριας κατέκτησε το πρώτο σετ μόλις σε 36 λεπτά αγώνα.

Στη συνέχεια η Σάκκαρη έβγαλε αντίδραση, θέλησε να μπει ξανά στο ματς αλλά το ταλέντο και το… άστρο της Βρετανίδας στη φετινή διοργάνωση (συνεχίζει με 9/9 νίκες και 18-0 σετ στη Νέα Υόρκη) δεν της άφησαν και πολλά περιθώρια.

Ονειρεμένη πορεία για τη Σάκκαρη παρά τον αποκλεισμό, καθώς πέρα από το πρεστίζ της συμμετοχής σε έναν ημιτελικό grand slam τουρνουά -μετά από αυτόν του Ρολάν Γκαρός τον Ιούνιο- «γέμισε» και τα ταμεία της με περίπου 700 χιλιάδες δολάρια, ενώ πλέον θα βρεθεί στο Νο13, όπου αποτελεί την υψηλότερη θέση για Ελληνίδα αθλήτρια.

Στον τελικό η Ραντουκάνου θα αντιμετωπίσει την 19χρονη Λέιλα Φερνάντεζ από τον Καναδά που στον πρώτο νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 23:00 (ώρα Ελλάδος, Eurosport 1).