17.6 C

US Open: Ο Ρούνε κέρδισε τις εντυπώσεις, ο Τζόκοβιτς το ματς

Ο 18χρονος Ρούνε κατάφερε να κερδίσει τις εντυπώσεις στη μάχη του με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, αναγκάζοντας το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης να απωλέσει ένα σετ στο φετινό US Open.

Ο Σέρβος φρόντισε βέβαια στη συνέχεια να… κόψει τον αέρα στον ταλαντούχο Δανό, φτάνοντας στη νίκη με 6-1, 6-7 (5), 6-2, 6-1 σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε 2 ώρες και 15 λεπτά, βελτιώνοντας το φετινό του σερί σε major σε 22-0.

Παρά το νεαρό της ηλικίας του, ο Ρούνε απέδειξε στους αντιπάλους του ότι καλά θα κάνουν να τον υπολογίζουν, καθώς στο 2ο σετ κοίταξε στα μάτια τον Τζόκοβιτς και κατάφερε να το κατακτήσει στο tie-break, παρά το γεγονός ότι νωρίτερα είχε χάσει προβάδισμα με 3-0.

Ο Σέρβος θα συνεχίσει την πορεία του για τη διεκδίκηση του 4ου τίτλου του στα αμερικανικά κορτ απέναντι σε έναν ακόμα εύκολο αντίπαλο, τον Ολλανδό Τάλον Γκρίκσπορ, Νο 105 της παγκόσμιας κατάταξης.

Στόχος του Τζόκοβιτς φέτος δεν είναι μόνο η κατάκτηση του US Open, αλλά να πετύχει το calendar Slam, να κερδίσει δηλαδή και τα 4 Grand Slam την ίδια χρονιά, επαναλαμβάνοντας τον άθλο του Ροντ Λέιβερ, που το πέτυχε το 1969.