20.7 C

Βαγιαδολίδ – Ρεάλ 0-1: Με MVP Κουρτουά στο -3 από την κορυφή (vid)

Πολύτιμο τρίποντο, τέταρτο στη σειρά, απέσπασε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της Βαγιαδολίδ. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντίν επικράτησε με 1-0 στο «Χοσέ Θορίγια» έχοντας ως κορυφαίο τον Τιμπό Κουρτουά που έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Μέσα σε δύο λεπτά (7′, 8′) οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, ωστόσο ο Βέλγος γκολκίπερ σταμάτησε τα σουτ των Γκουαρδιόλα, Γιάνκο και Αλκαράθ. Εξαιρετικά αντέδρασε και στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Βαγιαδολίδ στο 55′ με το σουτ του Ορεγιάνα να απομακρύνεται.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ. Ο Κρόος εκτέλεσε το φάουλ, την κεφαλιά έπιασε ο Κασεμίρο και με το τέταρτο τέρμα του έστειλε τη Ρεάλ στο -3 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Βαγιαδολίδ: Μάσιπ, Πέρεθ, Χοακίν, Μπρούνο, Νάτσο, Αλκαράθ (84′ Φέντε), Μέσα (73′ Κόδρο), Γιάνκο (61′ Ζότα), Κίκε (84′ Πλάνο), Ορεγιάνα, Γκουαρδιόλα (73′ Βάισμαν)

Ρεάλ: Κουρτουά, Λούκας Βάθκεθ, Βαράν, Νάτσο, Μεντί, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ασένσιο (66′ Αρίμπας), Μαριάνο (66′ Ντούρο), Βινίσιους (66′ Ίσκο).